Зазвичай майже всі люди приймають препарати за тією інструкцією, яку написав лікар. Однак багато хто не знає, що рідина, якою ви запиваєте препарати, теж відіграє важливу роль. Фахівці розповіли, чим не можна запивати ліки.
МОЛОКО
Найбільше з усіх рідин, що взаємодіють із ліками, є молоко. Білок казеїноген, який розчинений у вигляді кальцієвої солі в рідкій частині молока, під час контакту із шлунковим соком перетворюється на нерозчинний казеїнат кальцію. Цей елемент пов'язує багато лікарських речовин, що зменшує їх всмоктування та ефективність. Крім того, запивання молоком засвоєння антибіотиків тетрациклінового ряду знижується на 20-80%. Однак є препарати, які, навпаки, потрібно запивати молоком. Це НПЗЗ, бутадіон, диклофенак, індометацин, глюкокортикостероїди, преднізолон, дексаметазон, резерпін, а також вітамін D та інші жиророзчинні вітаміни (А, Е, К).
ЧАЙ
Цей напій містить танін та кофеїн, які легко вступають у взаємодію з медичними препаратами. Наприклад, при запиванні чаєм гірше засвоюються алкалоїди папаверину, платифілін, резерпін, нейролептики аміназин та галоперидол.
КАВА
Напій може збільшувати ризик побічних ефектів у поєднанні з препаратами еуфіліну, теофіліну, теоброміну, а також бронхолітичними засобами групи адреноміметиків. Крім того, кава посилює дію сечогінних препаратів та інсуліну. Також при регулярному вживанні кави знижується ефективність седативних препаратів. Не рекомендується поєднувати каву із прийомом противиразкових засобів, серцевих глікозидів, препаратів заліза.
СОЛОДКЕ ГАЗУВАННЯ
Така вода знижує ефективність препаратів, оскільки у складі цих напоїв містяться іони заліза та кальцію, які утворюють складні комплекси з азалідами, макролідами, тетрациклінами та лінкозамідами.
СОКИ
Одним із найнебезпечніших соків у поєднанні з ліками є грейпфрутовий. Він пригнічує ферментативну активність печінки, а також уповільнює метаболізм. Це, своєю чергою, підвищує ризик передозування. Грейпфрутовий сік краще виключити весь час лікування. Загалом фахівці рекомендують відмовитися від більшості соків під час прийому препаратів, оскільки вони негативно впливають при лікуванні різними ліками.