Перше офіційне представлення системи ПРРО було у 2020 році, коли Уряд України ввів зміни до законодавства, які дали можливість підприємцям використовувати програмні реєстратори розрахункових операцій для зручного ведення звітності та оплати ПДВ.
З 1 січня 2022 року було встановлено, що впровадження програмних РРО є обовʼязковим для всіх платників єдиного податку другої-четвертої груп. Плата за порушення – до 150% від суми чека.
Що таке ПРРО?
Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) – це система створена для автоматизації обліку та звітності. Нововведення було запроваджено 1 серпня 2020 року Державною податковою службою. Головна задача системи облегшити процес реєстрації розрахункових операцій в електроному вигляді для підприємців. Іншими словами, ПРРО є також альтернативою традиційним касовим апаратам (PPO).
Уряд прийняв рішення визначити ПРРО як обовʼязкова система для регулювання розрахункових процесів. Такі онлайн-каси використовуються в секторі господарювання під час будь-яких операцій: як готівкових, так і безготівкових. Оплата за товар або послуги відбувається швидко та зручно.
Говорячи про головну відмінність між ПРРО та РРО, то програмний працює за принципами формування електронних чеків, в той час поки в апаратних чеки друкуються.
Принцип роботи ПРРО
Можна виділити декілька етапів роботи програмного РРО:
- Після покупки здійсненним клієнтом, відбувається розрахункова операція;
- Система автоматично відправляє чек на сервер податкової служби;
- ДПС надає фіскальний номер чека та надсилає чек назад;
- Клієнт може отримати фіскальний чек в електронному або друкованому вигляді.
Переваги використання ПРРО
Враховуючи той факт, що одним з основних направлень у реформації України є диджиталізація та цифровізація, то ПРРО – це ідеальний приклад інструментів задля забезпечення якісного переходу. Головна задача та перевага ПРРО – це полегшити звітність та облік в цілому. Ті підприємства, які прагнуть до оптимізації внутрішніх процесів, знайдуть це рішення особливо корисним.
Фактично порівнюючи ПРРО з традиційними касовими апаратами, то можна відокремити декілька значущих переваг:
- Зручність та гнучкість;
- Автоматизовані процеси;
- Економія;
- Швидка реєстрації;
- Просте налаштування;
- Можливість дистанційного застосування.
Реєстрація ПРРО
Перш за все, треба відкрити ФОП або підприємство, наприклад, інтернет-магазин для якого ви будете використовувати програмний РРО. Щобільше, перед тим як оформити онлайн-касу, власник має подати повідомлення про обʼєкт оподаткування за формою 20-ОПП. Платник податків має можливість подати документ протягом 10 робочих днів після реєстрації. Після чого починається процес реєстрації онлайн-каси.
Кажучи про ФОП, для тих, хто отримує оплату з продажу на рахунок ФОП з рахунку клієнта або через термінал, використовувати ПРРО не потрібно.
Щодо процесу реєстрації, то можна виділити декілька кроків:
1. Підготовка ЕЦП
Електронний цифровий підпис – це офіційний аналог традиційного підпису в цифровому вигляді. Для того, щоб оформити ЕЦП, необхідно звернутись до будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (“Дія”, Держава податкова служба)
2. Встановлення програмного забезпечення
Програмне забезпечення встановлюється на пристрій, який і буде виконувати роль онлайн-каси.
3. Реєстрація програмного забезпечення
Заява про реєстрацію програмного РРО за формою №1-ПРРО подається онлайн на фіскальний сервер через Електронний кабінет або Єдине вікно подання електронних звітів.
4. Обробка заяви
В разі успішної реєстрації бізнес отримує унікальний фіскальний номер для ПРРО.
5. Реєстрація сертифікатів електронних підписів
Останній крок - це зареєструвати сертифікати електронних підписів та печатки для системи. Так само в Електронному кабінеті або в Єдиному вікні подання електронних звітів.
Висновок
Програмний РРО – це сучасне рішення для підприємців, які хочуть оптимізувати внутрішні процеси та операції в компанії. Ця система дозволяє мінімізувати роботу з паперовими документами та розширити можливість послуг для покупця. Tranzzo надає сервіс швидкого підключення ПРРО, з використанням якого, можна облегшити процеси податкової звітності в компанії.