В мережі показали унікальне архівне фото того, який вигляд мав київський Поділ 130 років тому – як забудували Верхній та Нижній Вали впродовж століття.
"Апостроф", посилаючись на матеріали Facebook-групи "Спрага", покаже, як виглядав Поділ у 1890-х роках.
До фотографії, яку показали в мережі, залишили наступний допис:
"Вулиці Верхній/Нижній Вал на перетині з вулицею Глибочицькою".
Фото зроблене майже 130 років тому.
Верхній та Нижній Вали є давньою вулицею з бульварною алеєю. Особливістю цієї вулиці є те, що її парні та непарні сторони мають різні назви. Вулиця має багату історію, що веде свій початок від часів Київської Русі, коли нею текла річка Глубочиця. Спочатку на цьому місці були насипи, що слугували оборонними спорудами, а згодом їх переобладнали для захисту від повеней.
Після великої пожежі в 1811 році, яка вразила Поділ, район було реконструйовано за проєктом інженера-архітектора Гесте. У період з 1871 по 1875 роки річку Глубочицю заклали в підземний колектор, що дало вулиці її сучасний вигляд. Сьогодні ця вулиця є однією з ключових "артерій" Подолу, поділяючи історичний район на дві частини.
У 1934 році, в рамках реконструкції міста, між Верхнім і Нижнім Валом було облаштовано бульвар, а на території сучасної Контрактової площі було засновано сквер.
Активніша забудова Верхнього і Нижнього Валу почалася в період між першою половиною XIX століття та початком XX століття. Сьогодні будівлі першої половини 19 століття зустрічаються рідко – переважно це двоповерхові споруди з численними перебудовами. На перших поверхах розміщені магазини, а на других – житлові квартири. Фасади прикрашені детальним ліпним декором, фронтонами, маленькими вежами та пілястрами.
Здебільшого це були житлові будинки, в яких перші поверхи використовувались під торгові приміщення. Серед знакових споруд вулиці виділяється Житній ринок — один з найстаріших ринків столиці, історія якого сягає часів Київської Русі. Нову криту будівлю ринку відкрили у 1980 році.
Зокрема, ось який вигляд мали Верхній та Нижній Вали в період 1980-х років.