Знання того, як чистити дерев'яну обробну дошку, має важливе значення для загальної безпеки харчових продуктів. Під час щоденного використання на дошці з'являються маленькі порізи та заглиблення, що є сприятливим середовищем для розмноження бактерій.
Це може призвести до перехресного забруднення при використанні дошки для оброблення птиці, риби та овочів. Дотримуйтесь наведених нижче інструкцій з чищення та догляду за дерев'яною дошкою для нарізання і допоможіть зупинити розповсюдження мікробів на кухні, пише Мета.
Як часто мити дерев'яну дошку для нарізання
Мити дерев'яну дошку для нарізання слід після кожного використання. Потім, щомісяця, глибоко очищайте, дезінфікуйте і змащуйте дошку, щоб забезпечити їй довготривалий догляд. При частому використанні дезінфікувати і змащувати дошку можна кожні два тижні.
Що потрібно для догляду:
- Засіб для миття посуду
- Мило для посуду
- Губка або щітка для посуду
- Тканинні або паперові рушники
Для чищення відбілювачем
- Раковина або велика ванна
- Хлорний відбілювач
- Мило для посуду
- Тканинні або паперові рушники
Для чищення лимоном
- Сіль
- Лимон
- Тканинні або паперові рушники
Як очистити дерев'яну обробну дошку засобом для миття посуду
Ніколи не кладіть дерев'яну обробну дошку в посудомийну машину, оскільки вода може призвести до розтріскування та деформації дошки. Ці маленькі тріщини стають живильним середовищем для бактерій, які потенційно можуть спричинити харчові захворювання. Замість цього мийте дошку вручну після кожного використання, дотримуючись наведених нижче інструкцій.
- Крок 1: Миття дошки
Після того, як видалите залишки їжі з дошки, промийте її гарячою водою. Нанесіть мило для посуду і потріть губкою або щіткою для посуду. Якщо ви помітили сліди від ножа, подряпини або нерівності на деревині, ретельно вичистіть ці місця, щоб уникнути появи бактерій.
- Крок 2: Очистіть обидві сторони
Належним чином очистіть і протріть обидві сторони дерев'яної обробної дошки, навіть якщо для нарізання використовувалася лише одна сторона. М'ясний сік може капати і забруднювати іншу сторону. Якщо на дошці є ручка, вимийте її також.
- Крок 3: Промийте і висушіть
Промийте обидві сторони дошки теплою водою. Потім витріть її чистою тканиною або паперовим рушником. Дайте дошці повністю висохнути на повітрі, перш ніж прибирати її.
Як почистити дерев'яну обробну дошку за допомогою відбілювача
Якщо обробна дошка використовується для нарізання сирої птиці або м'яса, очищення її відбілювачем допоможе вбити бактерії на дошці. Спочатку очистіть дошку за допомогою мила для посуду (як описано вище), а потім зробіть наступні кроки для її дезінфекції.
- Крок 1: Приготуйте розчин відбілювача
Додайте 1 столову ложку хлорного відбілювача на 4 літри води в раковині або великій ванні.
- Крок 2: Замочіть дошку
Занурте дошку в розчин відбілювача або просочіть сумішшю всю поверхню дошки. Важливо залишити розчин відбілювача на 2-3 хвилини, щоб він встиг вбити бактерії на дошці.
- Крок 3: Промийте і висушіть
Вимийте дошку ще раз теплою водою з господарським милом, щоб видалити стійкий запах відбілювача. Ретельно промийте дошку, а потім висушіть її тканиною або паперовим рушником. Дайте дошці повністю висохнути на повітрі, перш ніж прибирати її.
Як почистити дерев'яну обробну дошку лимоном
Чищення дерев'яних обробних дощок лимоном і сіллю раз на місяць - це чудовий спосіб підтримати їх у належному стані. Цей метод допоможе видалити плями на дошці. А якщо ваша дошка смердить від великої кількості подрібненого часнику, це може допомогти освіжити її.
- Крок 1: Почистіть дошку
Посипте дошку крупною сіллю. Розріжте лимон навпіл.
Потріть лимон зрізом донизу по солі на дошці, роблячи невеликі кола, слідуючи за напрямком волокон.
- Крок 2: Дайте розчину вбратися
Залиште розчин солі і лимона на дошці приблизно на 5 хвилин.
- Крок 3: Промийте і висушіть
Ретельно промийте дошку, переконавшись, що вся сіль видалена, а потім висушіть її тканиною або паперовим рушником. Перед тим, як зберігати дошку, повністю висушіть її на повітрі.