Можливі реакції після щеплення часто викликають занепокоєння і страх перед вакцинацією. Водночас деякі нормальні ознаки після вакцини помилково вважаються небезпечними.
Про те, які реакції на щеплення є нормальними, а при яких симптомах слід звертатися до лікаря, розповідає РБК-Україна.
Використані джерела для підготовки матеріалу: сайт "Бережи себе", сайт МОЗ, Medialt, "Київ - офіційний портал".
Чому виникає реакція на вакцину
Поствакцинальні реакції, які можна поділити на місцеві і загальні, можуть виникати через декілька годин після щеплення та тривати один-два дні. Це зумовлено наявністю в вакцинах ад'ювантів - хімічних сполук, які потрібні для стабілізації антигенів у вакцині і оптимальної імунної відповіді.
Завдяки цим сполукам підвищується ефективність щеплення, організм більше реагує на антигени, виробляючи при цьому антитіла. Однак відсутність будь-яких реакцій не є ознакою неефективності вакцини - адже відповідь організму індивідуальна.
Яка реакція на вакцину нормальна
Відповідно до пояснень МОЗ і педіатра Тетяни Тульчак, безпечними є такі розповсюджені поствакцинальні реакції як:
- загальне підвищення температури;
- почервоніння, набряк або ущільнення в місці уколу;
- підвищення температури або біль в місці ін'єкції.
Зазвичай такі реакції проходять самостійно або суттєво зменшуються на третій день після щеплення і не потребують втручання, наприклад, вживання жарознижувальних чи протиалергічних засобів.
Які реакції після щеплення небезпечні
Згідно з рекомендаціями МОЗ, необхідно звернутися до лікаря, якщо спостерігаються наступні симптоми:
- почервоніння збільшилося за розміром (понад 5 см);
- почервоніння почалося після двох днів після щеплення;
- інтенсивність почервоніння збільшується через три дні після щеплення;
- біль в місці ін'єкції посилилася через три дні після вакцинації;
- підвищена температура триває більше ніж три дні;
- температура підвищилася через два дні після щеплення.
Крім цього, якщо дитина відчуває дискомфорт навіть за нижчої температури від 38, 5 - варто звернутися до лікаря щодо коректного дозування знеболювальних препаратів.
Інші небезпечні реакції на щеплення - набряк Квінке та анафілактичний шок - проявляються досить швидко (від декількох секунд до декількох годин) у випадку, якщо є алергія на певний компонент вакцини.
Набряк Квінке характеризується сильним набряком щік, губ, повік та піднебіння або ж язика та горла. Анафілактичний шок - важка алергічна реакція - супроводжується втратою свідомістю і падінням тиску за декілька секунд чи хвилин після дії алергену.
Проте ризик виникнення анафілактичного шоку чи набряку Квінке надзвичайно малий - приблизно 1,3 на мільйон. До того ж щоб з'ясувати ризик виникнення такого стану, аналізується реакція на попередні щеплення та алергії дитини на медичні чи хімічні препарати.
Що не можна робити після щеплення
У разі безпечних для здоров'я реакцій і відсутності дискомфорту, немає потреби приймати протиалергічні чи знеболювальні препарати, адже вони, крім відсутності користі, можуть мати негативні побічні ефекти.
Проте, у випадку використання ліків для зняття неприємних відчуттів, в жодному разі не рекомендують приймати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин), або ж використовувати анальгін чи димедрол.
Не можна наносити на місце ін'єкції мазі, застосовувати компреси, робити сітку з йоду або ж прикладати листки капусти, алое тощо. Адже це може призвести до збільшення почервоніння, перегріву, опіку або створити умови для інфікування ділянки.
А от попри розповсюджений міф про те, що місце вакцини не можна мочити, МОЗ не забороняє приймати душ чи ванну, наголошуючи, що найголовніше - ніяк не терти місце ін'єкції, щоб не подразнювати шкіру.
Прогулянки на свіжому повітрі також не заборонені - за словами МОЗ, це може знизити рівень стресу і переживань після щеплення.