Учені створили керований ШІ детектор сарказму. Його навчили визначати, коли використовується найнижча форма дотепності та найвища форма інтелекту. Для навчання ШІ детектора розробники використовували датасет з уривками з американських ситкомів, включно з “Друзями” і “Теорією великого вибуху”.
Дослідники з Гронінгенського університету (Нідерланди) створили детектор сарказму на основі штучного інтелекту, який може визначити, коли використовується нижча форма дотепності та вища форма інтелекту, пишуть Економічні новини з посиланням на The Guardian. На думку авторів, здатність виявляти сарказм може допомогти штучному інтелекту (ШІ) більш природно взаємодіяти з людьми.
“Ми можемо надійно розпізнавати сарказм і прагнемо розвивати цю технологію”, – сказав Метт Колер із лабораторії мовленнєвих технологій Університету Гронінгена. “Ми хочемо подивитися, як далеко ми зможемо зайти”.
Проєкт є чимось більшим, ніж просто навчання алгоритмів: іноді навіть найбурхливіші коментарі не можна сприймати буквально і замість цього інтерпретувати як діаметрально протилежні. Як сказав Колер, сарказм пронизує наш дискурс більше, ніж ми можемо собі уявити, тому розуміння його має вирішальне значення для безперешкодного спілкування людей і машин.
“Коли ви починаєте вивчати сарказм, ви починаєте усвідомлювати, якою мірою ми використовуємо його як частину нашого звичайного способу спілкування”, – сказав Колер. “Але нам доводиться розмовляти з нашими пристроями дуже буквально, наче ми розмовляємо з роботом, тому що так воно і є. Так не повинно бути”.
Як правило, люди вміють розпізнавати сарказм, хоч і в тексті це набагато складніше, ніж коли слова, тон і вираз обличчя виявляють намір мовця. Розробляючи ШІ, вчені виявили, що алгоритму потрібні численні сигнали, щоб відрізнити саркастичні слова від щирих.
У роботі, представленій на спільному засіданні Акустичного товариства Америки і Канадської акустичної асоціації в Оттаві в четвер, Сіюань Гао, аспірант лабораторії, описав, як група навчала нейронну мережу роботі з текстом, аудіо та емоційним змістом уривків з американських ситкомів, включно з “Друзями” і “Теорією великого вибуху”. Матеріали взяли з бази даних Mustard, яку зібрали дослідники зі США та Сінгапуру.
Однією зі сцен, на яких тренувався ШІ, була марна спроба Леонарда втекти із замкненої кімнати в “Теорії великого вибуху”, що спонукало Шелдона зауважити: “Це просто привілей спостерігати за роботою свого розуму”. В іншому з “Друзів” Росс запрошує Рейчел прийти і приєднатися до Джоуї та Чендлера у складанні меблів, що спонукало Чендлера прокоментувати: “Так, і ми дуже цьому раді”.
Після такого тренування ШІ навчився виявляти сарказм у немаркованих репліках із ситкомів майже в 75% випадків. Потім розробники використовували синтетичні дані для підвищення точності моделі, але це дослідження ще не опубліковано.
Шекхар Наяк, інший дослідник проєкту, сказав, що крім того, що розмови з АІ-помічниками стануть плавнішими, той самий підхід можна використовувати для виявлення негативного тону в мові, а також виявлення образ і розпалювання ненависті.
За прогнозами авторів, алгоритм можна покращити шляхом додавання до датасету візуальних підказок на кшталт руху брів та посмішок. Однак вони зауважили, що чекати 100%-ого результату не варто, адже такого не можуть досягти навіть люди.