Розповідає експерт.
Часто буває складно змусити себе щось робити. Особливо, якщо бажання повністю відсутнє. Редакція МЕТА.UA звернулася до експертки, Наталії Квітки, щоб зрозуміти, як зберегти мотивація як під час рутинних завдань, так і задля досягнення певної мети.
Деталі
Далі – слова експертки.
Існує 3 важелі, які можна систематично використовувати, щоб наблизити себе до бажаної регулярності та наполегливості у виконанні необхідних справ. Реалістичні цілі – це перший важіль підтримання більш-менш стабільної мотивації. Тож, по-перше, варто визнати, що бути завжди вмотивованим та сповненим ентузіазмом у вас навряд чи вийде. Особливо коли мова йде про рутинні справи, які не призводять до миттєвого результату, а мають сенс лише в перспективі, як то вивчення програмування або одужання від депресії. Ви можете бути розчаровані цією тезою, але ви не робот, і не можете проконтролювати всі фактори, які впливають на вашу вмотивованість та ентузіазм щось робити.
А цих факторів дійсно багато! Наприклад, ви можете захворіти, через що доведеться скасувати свої плани піти в спортзал або на танці, адже не хочете заражати інших та просто не маєте на це сил. Або хтось із близьких у скруті, і вам потрібно відкласти свої справи, щоб йому допомогти. В такому випадку в пригоді стане другий важіль – навичка ставитись до себе з добротою, якщо вам не вдалося дотриматись запланованого. Це нормально, що в моменти слабкості, мозку хочеться посварити вас за недостатню наполегливість. Таким чином він намагається підштовхнути вас наступного разу докласти більше зусиль до певної задачі. Такий внутрішній осуд зазвичай призводить лише до суму, злості на себе, зневіри, або розчарування, що навпаки може демотивувати докладати зусилля в майбутньому. Адже мало кому хочеться робити щось, коли замість підтримки в моменти слабкості чуєш лише осуд. Тому дуже важливо плекати звичку бути своїм найголовнішим вболівальником, навіть якщо ви відкладаєте справи, або коли вам щось не вдається.
Третій важіль — визначити що для вас по-справжньому важливо, ідентифікувати цінності. Цінності – це те, як би ви хотіли поводити себе в довготривалій перспективі, якою людиною хотіли б бути. Це компас, який не дає вам збитися зі шляху бажаного життя під тиском ідеалів, які можуть продавати вам соціальні мережі. Коли ми не спираємось на наші цінності, ми можемо почуватись нещасливими. Тому якщо плануєте якусь довгострокову ціль, то намагайтесь зробити її максимально дотичною до того, що є близьким саме вашому серцю.
Нещодавно ми розповідали, як досягти балансу між роботою та особистим життям.