В Україні готуються масштабні зміни у пенсійному забезпеченні. Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак заявила, що громадянам слід працювати до 65 років, а також не надіятися на високі виплати від держави. В уряді працюють над запровадженням базової соціальної допомоги.
За словами Марчук, громадянам слід самостійно подбати про себе і відкладати гроші на старість, повідомляє Today.ua.
Влада надалі буде забезпечувати виплати у рамках солідарної пенсійної системи. Проте вони будуть низькими й для більшості залишаться на тому ж мінімальному рівні, що й зараз.
В уряді планують запровадити базову соцдопомогу, яка насамперед торкнеться малозабезпечених сімей, а також українців, які мають недостатній стаж, тобто не отримають пенсію навіть у 65-річному віці.
Пенсійний аналітик Сергій Коробкін проаналізував нову законодавчу ініціативу та повідомив, що зміни мають торкнутися не лише малозабезпечених осіб та громадян з недостатнім стажем, а й одиноких матерів, переселенців, соціальним стипендіатам, а також дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів.
У Кабінеті Міністрів пояснили, що мета – об'єднати кілька соціальних виплат в одну універсальну грошову допомогу. Якщо різниця між усіма виплатами буде меншою за її розмір, українцю доплачуватимуть різницю. Враховується дохід родини, який порівнюється з розміром базового доходу на сім’ю.
Розмір базової величини визначається на рівні 100% для першого члена сім’ї та 70% – для кожного наступного члена. Передбачається, що повний розмір встановлять для:
- дітей з інвалідністю;
- дітей віком до 6 років;
- дорослих людей з інвалідністю I чи II групи.
Законодавці планують відв’язати базовий рівень від прожиткового мінімуму. У Мінсоцполітики запропонували встановити на 2025 рік базову величину у 4000 грн.
А соціальну допомогу для українців, які не заробили пенсію, запропоновано кардинально змінити, залежно від стажу:
- менш як 10 років – 60%;
- 10-20 років – 70%;
- 20-30 років – 80%;
- понад 30 – 100%.