Дослідники вперше в історії виявили в харчовому ланцюгу людини неймовірно тривожний рівень скловолокна — звідки воно взялося.
«Тривожний рівень» штучного матеріалу був виявлений вченими в устрицях і мідіях на південному узбережжі Великої Британії. На жаль, дослідники вважають, що незабаром ця проблема стане глобальною і торкнеться більшості країн, пише IFLScience.
Команда з Університетів Брайтона і Портсмута зібрала устриць і мідій на корабельні, що діють в гавані Чичестера — популярне місце для яхтингу на півдні Англії. Вчені вивчили молюсків і виявили в їхніх їстівних м’яких тканинах велику кількість скловолокна, також відомого як склопластик (GRP). Результати показують, що в кілограмі устриць міститься до 11 220 частинок скловолокна, а в мідіях — 2 740.
За словами співавторки дослідження, викладачки морської біології в Брайтонському університеті Коріни Чокан, результати їхньої з колегами роботи показують тривожний рівень забруднення морського життя скловолокном. Автори дослідження також зазначають, що їхня робота, по суті, є першою у своєму роді, яка документує настільки велике забруднення природних популяцій двостулкових молюсків. Чокан також зазначає, що результати дослідження також мають стати ще одним тривожним нагадуванням того, скільки прихованих небезпек ховається в навколишньому середовищі і як на нього впливає людина.
Скловолокно — армований пластиковий матеріал, що складається з надзвичайно тонких скляних волокон, поміщених у смолисту матрицю. Матеріал цінується за свої міцні та легкі властивості та широко використовується у виробництві човнів, починаючи з 1960-х років.
Тепер нова робота вчених показує, що цей матеріал, схоже, виділяє крихітні частинки скла в навколишнє середовище, коли човни розбиваються, пошкоджуються або ремонтуються. Результати також вказують на те, що рівень забруднення склопластиком особливо високий взимку — період, коли любителі вітрильного спорту користуються прохолодою.
Щойно крихітні частинки потрапляють у воду, там їх «всмоктують» двостулкові молюски, які харчуються фільтратом, зокрема устриці та мідії. Такий метод харчування передбачає, що двостулкові молюски споживають усі види забруднювальних мікрочастинок, зокрема патогени та пластик.
Дослідники поки що не впевнені, але припускають, що забруднення склопластиком, імовірно, негативно впливає на здоров’я молюсків, а можливо й підвищує ризик смерті. У подальшій роботі автори дослідження планують зосередитися на тому. Щоб зрозуміти, як крихітні частинки впливають на здоров’я молюсків і людини, в чий харчовий ланцюг вони входять.