Якщо у вашому оточенні теж є люди, здатні розпочати конфлікт на порожньому місці та неадекватно відреагувати на будь-яку дрібницю (аж до того, що вам оголошують бойкот або вигадують витончену помсту), то напевно ви знаєте, як складно знову налагодити спілкування. Як правильно поводитись з образливими особами, щоб не мати проблем (і ворогів) — розповімо далі.
«Забудь мене і моє ім’я»…
Якщо ви знесилилися, намагаючись зрозуміти, чому людина з вашого оточення раптом припинила з вами вітатися і почала робити кисле обличчя, ледве ви потрапляєте у її поле зору, то, швидше за все, ви потрапили «під гарячу руку», незалежно від того, чи справді ви зачепили почуття даного індивіда, чи ні. Психологи запевняють, що найчастіше такими образливими особами керує одне бажання — отримати своє за будь-яку ціну, тому вони не можуть вигадати нічого кращого, ніж прикинутися скривдженими та почати маніпулювати оточуючими. У деяких випадках така поведінка спрацьовує і ось вже «ображеній» людині починають пропонувати усілякі бонуси, лише б повернути її позитивне ставлення. А тим лише це і треба. Вони отримали те, що хотіли, чи навіть більше.
Інша справа, якщо їх очікування не виправдалися. Тоді у хід підуть усі прийоми — починаючи від тиску на жалощі до шантажу. Якщо піддатися на провокації і, хоча б раз зробити так, як вони хочуть, то потім доведеться виконувати усі їх забаганки. І тут вже звичайне «Пробач!» не допоможе, інакше вас оголосять ледь не ворогом №1 і розповідатимуть усім, яка ви погана людина. Це ще можна пережити, якщо справа стосується когось стороннього, а якщо справа стосується ваших близьких подруг, батьків або партнера? Тут вже так легко відмахнутися не вийде і доведеться шукати компроміс та погоджуватися на вимоги людини. Як же правильно вибудувати спілкування, щоб не отримати нових ворогів?
Одразу дайте зрозуміти, що з вами так чинити не можна
Припиніть відчувати почуття провини та змініть своє ставлення до ситуації. І частіше нагадуйте собі про те, що ви не хотіли навмисно зачепити людину. А якщо індивід вирішив інакше і тепер від вас вимагає якоїсь компенсації, то це його проблема, а не ваша. Навчіться відмовляти людям (не казати грубощі і не грати з ними у гру «якщо ти на мене образився, то і я теж»), і тоді вам не буде за що собі дорікати та міркувати про те, «що б мені такого зробити, щоб випадково не зачепити чиюсь гідність». Намагайтеся чинити так, як підказує вам ваше сумління, і тоді подібних випадків буде дедалі менше.
Позначте свої кордони
Дайте зрозуміти «ображеній» людині, що не благатимете про пробачення, а лише вибачитеся і спробуєте не повторювати ситуацію. А ще позначте кордони, які ви не збираєтеся перетинати, аби догодити людині. Психологи застерігають, що якщо ви вибудуєте спілкування таким чином, що вам дійсно шкода, але переступати через себе ви не будете, то приготуйтеся до того, що вас використовуватимуть з будь-якого приводу, постійно нагадуючи про вашу провину і про необхідність її загладжувати до того часу, поки вас не пробачать (а це може відбутися не так вже й швидко).
Обговоріть, що саме образило людину
Щоб виключити подібну реакцію у майбутньому, викличте людину на відверту розмову і попросіть пояснити, що ж саме її так зачепило. Адже, можливо, ви не мали на увазі нічого поганого, а хтось сприйняв на свій рахунок і образився не на жарт. До того ж, вам буде легше скоригувати свою поведінку або зовсім обмежити спілкування з даним індивідом (наскільки це можливо). Але обговорюйте саме його ставлення до даної ситуації, а не ваші помилки, і у жодному разі не докоряйте та не звинувачуйте, щоб не загострити ситуацію ще більше.
Запропонуйте шляхи виходу зі сформованої ситуації
Після того, як ви дасте людині можливість висловитися і зрозумієте, що саме її зачепило, запропонуйте разом знайти шляхи вирішення проблеми, щоб у майбутньому не виникало подібних проблем. Так ви покажете, що готові зробити зараз, щоб виключити можливість повторення подібного надалі. Але це у тому випадку, якщо вам потрібно буде підтримувати відносини з цією людиною (і немає жодної можливості повністю виключити її зі свого життя).
Проявляйте наполегливість
Не сподівайтеся, що людина до вас прислухається та одразу ж змінить свою поведінку. Навпаки, приготуйтеся до дратівливості та звичної маніпуляції, за допомогою якої вас намагатимуться змусити зробити щось у якості вибачень. Спробуйте показати характер і не йдіть на відвертий конфлікт, краще ввічливо, але чітко поясніть свою позицію і повторіть, що можете ще раз вибачитися, але робити щось для «загладжування провини» ви точно не будете. Ніколи не виправдовуйтеся, інакше «ображена» людина відчує слабке місце і посилить свій тиск. Психологи заспокоюють, що зазвичай досить кількох подібних інцидентів (і стійкості), щоб показати людині, що з вами так поводитися не можна. Далі буде достатньо звичайного «Пробач, не хотіла тебе образити», щоб показати, що вам дійсно шкода, і надалі ви намагатиметеся так не чинити.
У жодному разі не вважайте себе винним
Щойно ви покажете свою слабкість і погодитеся з тим, що ви — головне джерело усіх неприємностей, які відбулися з людиною, то вважайте, що вона домоглася, чого хотіла, і тепер ви повністю підвладні їй. Приготуйтеся до того, що вас змусять спокутувати провину усіма можливими способами та виконувати примхи «ображеної» людини. Якщо ви не відчуваєте своєї провини, то так і поясніть людині, підкресливши, що не поступитеся своїми принципами, аби догодити їй.
Обмежте спілкування
Якщо на вас постійно ображаються друзі або знайомі, то замисліться, чи наскільки вам потрібне таке спілкування? Чи справді ви хочете підтримувати відносини з людьми, які постійно вами маніпулюють і шукають зиск зі своїх образ. На думку психологів, найкраще, що ви можете зробити у такій ситуації — поступово припинити спілкування з такими людьми (не рубати зопалу, а саме поступово відокремитися від них). Таким чином ви збережете своє психологічне здоров’я і позбудетеся цих токсичних осіб, що отруюють вам життя подібною поведінкою.