У підлтіковому віці тіло дітей працює у 100 разів важче, адже відбувається перебудова організму. У звʼязку з цим вироблення гормону мелатоніну зсувається на 1,5–2 години пізніше. Тож, навіть якщо хлопців та дівчат змушуватимуть лягати спати вчасно, заснути їм буде важко, адже їхні мозок продовжує працювати.
Гештальт-терапевтка Любов Рудницька у дописі в Instagram запевняє, що коли підлітки сплять до 12 – це абсолютно нормально. Фахівчиня дала поради, які допоможуть батькам не "вибухнути", коли їхні діти не прокидаються до обіду.
"Ранок, ви вже встигли випити каву, прибрати на кухні, зробити половину справ, а у вашої дитини навіть око ще не відкривається. На годиннику вже 12, а у вас всередині: "Та скільки можна спати?! Це вже ненормально!" Насправді – нормально. Ваш підліток не лінивий. Підлітковий вік – це період глобальної перебудови. Ви ж бачите як у вашої дитини змінюється голос, ріст? Те саме відбувається і з гормоном сну – мелатоніном. У дітей та дорослих він починає активно вироблятися 21-22:00, а у підлітків зсувається на 1,5–2 години пізніше. Тому навіть якщо ви змусите дитину лягти спати в 10 вечора, їй буде важко заснути, бо мозок ще продовжує працювати", – пише Рудницька.
Так, експертка рекомендує дати дітям можливість виспатися у вихідні і не докоряти їх за це.
Крім того, батькам варто памʼятати, що така ситуація тимчасова, допоки не стабілізується робота гормональної системи.
У будні Рудницька радить зменшувати кількість світла і ґаджетів за 1–2 години до сну. Такі дії допомагатимуть організму починати раніше виробляти мелатонін.
За словами фахівчині, підлітки часто намагаються "відіспатися" на вихідні, адже лягають пізно спати у будні і рано прокидатися. Вона зауважує, що фізіологічно це нормальний процес, адже організм намагається відновитися. Але це аж ніяк не говорить про характер або виховання дитини.
Крім того, під час сну відбувається активна робота мозку, засвоюється інформація та обробляються емоційні переживання. Гештальт-терапевтка запевняє, що цей процес потребує багато енергії, тож сон стає не розкішшю, а необхідністю для молодого організму.