Конклав – давній та таємничий процес, котрий за останні століття зазнав серйозних змін. Проте довкола нього є й чимало легенд.
Одна з таких – перевірка новообраного Папи Римського на стать. Що це за традиція і що про неї кажуть історики, розповів 24 Канал.
Легенда, породжена легендою
Існує легенда про те, що серед Пап Римських була жінка – Папесса Іоанна. Вона замаскувалася під чоловіка, перемогла на конклаві та деякий час очолювала церкву. Проте, як кажуть ті ж легенди, під час публічного виходу Папа Римський раптово… народив. Так і викрили на брехні Іоанну, котра називала себе Папою Іваном.
Проте жодних документальних підтверджень факту існування Папесси Іоанни немає, а прихильники цієї легенди не можуть визначити навіть, в якому столітті вона жила.
Тому через цю легенду у католицькій церкві виникла традиція – перевіряти понтифіка на стать. Хоча і цю традицію не документалні джерела описують по-різному. Одні кажуть, що відповідальний кардинал мав перевірити статеві органи Папи під час його коронації, інші ж кажуть, що це відбувалося після перемоги Папи на конклаві.
Перевірка Папи на стать
Для перевірки нібито використовувати sedes stercoraria, тобто "гнойове крісло". Понтифік роздягався і сідав на це крісло, а відповідальна особа перевіряла, чи він чоловік. Таку інтерпретацію легендарної традиції, зокрема, відображено у серіалі "Борджіа".
Однак і ця традиція документальних підтверджень немає. З другої половини XVIII століття її не використовують точно, а до цього часу – невідомо, чи справді вона мала місце. Проте логіка в цьому є, адже якщо існувала легенда про Папессу Іоанну, то будь-який опонент міг звинуватити понтифіка у тому, що він насправді жінка, а робити таку перевірку для вже чинного Папи не годиться.