Обрізання вусів на городніх рослинах – поширена агротехнічна практика, яка дозволяє отримати кращий урожай овочів та фруктів. Однак, видаляти ці бічні пагони потрібно не завжди.
Так зрізати вуса з гарбузової лози експерти з городництва не рекомендують. OBOZ.UA розбирався, чому.
Як ми вже згадали, гарбузи ростуть на лозі – рослині з гнучким стеблом, яке має здатність рости вгору, якщо для нього існує відповідна опора. В такому разі зав’язь отримує більше сонячного світла і плоди виростають великими та поживними. І саме вуса відповідають у гарбуза за фіксацію стебла на опорі.
Окрім того, практика вирощування гарбузових культур показує, що наявність чи відсутність вусів жодним чином не позначається на розвитку лози, а також кількості та якості зав’язі, що формується на ній. А от механічні пошкодження, які виникають під час обрізки, можуть стати воротами для інфекції і бути небезпечними для рослини. Це ще одна причина відмовитись від видалення вусів з гарбуза.
Втім, у деяких ситуаціях ці пагони все ж доведеться видалити. Наприклад, якщо вуса активно стеляться по землі. Висока вологість на поверхні ґрунту може призвести до загнивання вусів і в результаті загубити всю рослину. Тому такі частини стебла краще зрізати.
Окрім того, вуси з гарбуза видаляють, якщо вони заплутуються, ростуть хаотично або затінюють інші частини рослини. Це може заважати циркуляції повітря, що теж створює сприятливі умови для розвитку хвороб. А ще такі вуса можуть негативно впливати на розвиток плодів.
Якщо ваша гарбузова лоза потребує видалення частини вусів, дотримуйтесь певних правил, коли будете проводити процедуру. Обирайте для неї суху погоду і вранішні або вечірні години. У зріз не повинна потрапити зайва волога. Обов’язково продезінфікуйте інструмент перед проведенням робіт і переходячи від рослини до рослини – через нього легко поширюються інфекції. Зрізайте вуса якомога ближче до стебла, але не пошкоджуйте його. І, звісно, видаляйте вуса з гарбуза лише тоді, коли це справді необхідно.