Російський правитель Володимир Путін розпорядився обмежити роботу месенджерів "недружніх країн". До 1 вересня уряд Михайла Мішустіна має подати пропозиції щодо нових обмежень на комунікаційні сервіси іноземного походження.
Паралельно впроваджуватиметься державний месенджер MAX, інтегрований із сервісами на кшталт "Госуслуги". Платформа, випущена компанією VK, стане інструментом масового нагляду, оскільки всі дані користувачів передаватимуться державним структурам. Себто, доступ до персональних даних отримають ФСБ, МВС, Центробанк, Податкова служба і так далі. Заборони зібрав ДС.
Контроль в інтернеті — одна із найулюбленіших тем російської влади. Лише за останні кілька тижнів для росіян ввели табу на пошук у мережі заборонених матеріалів та на доступ до VPN. Наприклад, можуть оштрафувати за прослуховування заборонених треків. Тому перед тим, як послухати музику, потрібно перевірити, чи не знаходиться пісня у списку заборонених.
Також пропонується заборонити іноземні ігри, в яких немає російських видавців.Не інакше як росіян продовжує "бомбити" від відеоігри S.T.A.L.K.E.R. українських розробників. Де є українська й англійська озвучка, а російської — немає.
Але під різноманітні заборони та цензурування потрапляють не лише ІТ-здобутки людства, а й звичайні, повсякденні речі. Більше того, чиновники наче змагаються, хто більше заборонить. "ДС" у лютому згадувала про заборону квадроберства, чайлдфрі (світогляд, який виправдовує бездітність) та "деструктивних ідеологій", куди віднесли фемінізм. Віднедавна в Росії вже не можна засмагати на балконі у нижній білизні, за це можуть оштрафувати на 2500 рублів або заарештувати на 15 діб.
Поки в Києві обговорюють можливість перевезення у метро собак (у мобільному застосунку "Київ Цифровий" запустили опитування щодо цього), у Росії заборонили брати тварин на пляжі. Також російське МНС вирішило не зупинятися на досягнутому.
Віднині відпочивальникам не можна брати у воду засоби, не призначені для плавання (лежаки або колоди), а також організовувати спортивні ігри поза відведеними для цього місцями. Кумедно в Росії, населення якої серед світових лідерів за вживанням алкоголю, виглядають заборони на кшталт купання у нетверезому вигляді. Їх же все одно ніхто не дотримуватиметься.
Росіянам також не можна передавати мобільний номер іншій особі (штраф до 50 тис. рублів) та приймати дзвінки з-за кордону. Ці табу почали вводити після низки успіхів правильних пранкерів. Значний резонанс рік тому мала історія зі співачкою-путіністкою Ларисою Доліною. Від імені цієї колишньої одеситки невідомі продали її п’ятикімнатну квартиру в Москві й опублікували повідомлення на Instagram-сторінці, що гроші нібито переказали на бригаду Нацгвардії "Азов". Загалом співачку розвели на 180 млн рублів. Потерпіла скиглила, що її сторінку зламали гакери, а продати квартиру вмовили "шахраї з України".
На черзі — нові заборони для росіян. Наприклад, без довідки від психіатра вони не зможуть тримати собак бійцівських порід. Добре, хоч до котів поки не добралися. Ну і традиційно для "скріпної Росії" держава влазить в особисте життя громадян. Раніше планували ввести заборону на рекламу багатоженства та прибутку з росіянок у шлюбних агенціях, тепер чоловікам хочуть заборонити відмовлятися від побачень. Активісти звернулися до голови комітету Держдуми з питань сім'ї та дитинства, комуністки Ніни Останіної з пропозицією створити спеціальний реєстр неодружених чоловіків, які не прагнуть заводити стосунки. Якщо холостяк протягом трьох місяців не ходить на побачення, його пропонують включати до так званого "чорного списку" МВС.
Останіна — відома поборниця сімейних цінностей. Вона ініціювала обов’язковий для школярів курс "Сім’яведення", пропонувала школярам булити однолітків-квадроберів, а росіянкам наполегливо рекомендує народжувати з 18 років, звісно, перебуваючи в шлюбі. Відомий факт, що в ідеолога багатодітності двоє дітей, один із її синів у 2012 році був засуджений на 12,5 років за вбивство бізнес-партнера. Ось такий традиціоналізм.
У пропозиції нових заборон беруть активну участь не лише чиновники всіх рівнів, а й РПЦ та інші "небайдужі". Так, випускникам російських вузів хочуть заборонити працювати не за фахом. А в єресіарха Кирила закликали садити росіян за святкування дня Івана Купали. У свою чергу відомий своєю неадекватністю депутат Віталій Мілонов запропонував заборонити показувати успішних бездітних жінок у кіно. Так що в Росії дістається не тільки бездітним чоловікам, а й успішним жінкам, які роблять кар’єру замість відповідності скріпам "діти — кухня — церква".
До речі, чому російський державний месенджер МАХ пишеться латиницею — абеткою "недружніх країн"? Згаданий Мілонов колись "наїхав" на представників російського шоу-бізнесу, які використовують у своїй творчості латиницю. Наприклад, на представника Росії на "Інтербаченні" — Shaman'а.
Депутат охарактеризував такі назви словами "дешеві понти". А слабо наїхати на власний уряд за недешеві понти з месенджером МАХ?
Наведені приклади заборон — це лише за останній місяць. Їх стає все більше не тільки задля наповнення бюджету, бо казну штрафами не врятувати. Основна мета — створювати відчуття страху і покірності. Менше вибору — менше питань. На тлі економічного спаду і війни репресії стають головним способом утримання контролю над росіянами. У путінській Росії орвеллівський мислезлочин стає реальністю.