Звичайна калина багата на мінерали, вітаміни та модні нині антиоксиданти. У народній медицині використовують навіть її кору, не кажучи вже про ягоди й кісточки калини.
Причому для настання цілющого ефекту в більшості випадків досить п'яти столових ложок самих ягід – або три-чотири чашки відвару (чаю) калини в день. Але сам курс лікування не повинен бути тривалим, попереджають експерти.
Член Національної асоціації дієтологів і нутриціологів, wellness-дієтолог з медичною освітою Тетяна Кіхтева в коментарі УНІАН пояснила, що калина давно користується в народній медицині для зниження артеріального тиску, при застудах, кашлі, як проносний засіб і при гастритах зі зниженою кислотністю.
Калина: корисні властивості та протипоказання
У свіжій калині багато бета-каротину, є рибофлавін, пантотенова і фолієва кислоти, калій, хлор, магній, кальцій, марганець, молібден, залізо, філлохінон (вітамін К) і багато інших корисних речовин. Зокрема, в калині міститься півтори добової норми аскорбінової кислоти.
Такий багатий склад забезпечує широкий спектр корисних властивостей цієї ягоди:
- протизастудний та антимікробний - калина взагалі дуже корисна для легенів;
- вона скорочує тривалість кровотечі та прискорює процес згортання крові;
- спазмолітичний ефект;
- заспокоює нервову систему;
- прекрасно впливає на шкіру: її соком виводять веснянки та вугри.
А кісточками калини в народі радять лікувати гіпертонію, приймати їх під час профілактичного курсу при захворюваннях серця й атеросклерозу. Також в інтернеті можна зустріти чимало рекомендацій лікувати відваром або настоєм із кісточок калини судоми, склероз, хвороби печінки, шлунково-кишкового тракту і навіть туберкульоз. Уважається, що перед вживанням їх найкраще обсмажити. Але наукових досліджень про користь калинових кісточок немає.
Протипоказання калини пов'язані з хворобами нирок і подагрою (через високий вміст пуринів у рослині).