Достатня кількість овочів у раціоні важлива для запобігання широкому спектру захворювань.
Дослідники з Департаменту здоров’я населення Наффілда Оксфордського університету та Брістольського університету (Великобританія), а також Китайського університету Гонконгу вирішили з’ясувати, чи дієта, багата на овочі, зменшити ризик серцево-судинних захворювань.
Як показали результати дослідження, більш високе вживання термічно оброблених або сирих овочів навряд чи вплине на ризик серцево-судинних захворювань.
Вчені використали дані Біобанку Великобританії – великомасштабного довгострокового дослідження, в якому вивчається внесок генетичної схильності та вплив навколишнього середовища (включаючи харчування, спосіб життя, ліки) на розвиток найпоширеніших та найнебезпечніших для життя захворювань. Біобанк стежить за здоров’ям півмільйона дорослих британців
Дослідники вивчили відповіді більш ніж 399 тис. учасників (з яких у 4,5% розвинулися серцево-судинні захворювання) на питання про їхнє середнє щоденне вживання сирих та приготовлених овочів. Було проаналізовано зв’язок із ризиком госпіталізації чи смерті від інфаркту, інсульту, інших серйозних серцево-судинних захворювань. Одночасно вчені оцінили інші чинники, включаючи соціальний статус та фізичну активність.
Як показали початкові результати, ризик смерті від серцево-судинних захворювань виявився приблизно на 15% нижчим у тих, хто вживав більше овочів. Але після того, як були прийняті до уваги інші фактори (соціально-економічні, пов’язані з харчуванням, здоров’ям та медициною), результати виявилися іншими.
“Дослідження не виявило доказів захисного ефекту вживання овочів на виникнення серцево-судинних захворювань”, – зазначає провідний автор дослідження доктор Ці Фен, науковий співробітник Департаменту здоров’я населення Наффілда. Він зазначає, що захисний ефект вживання овочів щодо ризику серцево-судинних захворювань, ймовірно, пояснюється упередженістю через залишкові змішані фактори, пов’язані з відмінностями в соціально-економічній ситуації та способі життя.
Проте, зазначають вчені, збалансоване харчування та підтримання здорової ваги залишаються важливою частиною підтримання доброго здоров’я та зниження ризику основних захворювань.
Неправильний і бідний на корисні речовини раціон збільшує ризик захворювань, у тому числі серцево-судинних. Кардіологи дали низку порад харчування тим, хто хоче підтримати здоров’я серця.