На думку фахівця, навіть невеликі зміни у житті допоможуть значно знизити ризик серцевих нападів.
Серце може і не підказати
У переважній більшості причиною серцевого нападу є атеросклероз коронарних артерій. Причому бляшки в судинах з’являються не відразу, процес їх утворення займає роки і десятиліття.
– Це означає, що якщо ви розпізнаєте фактори ризику на ранній стадії, у 30 – 40 років, то достатньо невеликої зміни в способі життя, щоб знизити довічну загрозу серцевого нападу чи ішемічної хвороби серця до 90 відсотків, – каже кардіолог із Німеччини Ульф Ландмессер.
Перші «дзвіночки»
Таким чином, ті, хто регулярно перевіряє артеріальний тиск та стежить за холестерином, мають нижчий ризик серцевого нападу. Кардіолог нагадує, що діабет, а також куріння, недостатня фізична активність, поганий сон і нездорове харчування призводять до проблем із серцем.
– У тому числі еректильна дисфункція – тривожний «дзвіночок» про можливість серцево-судинних захворювань у чоловіків. Жінкам, особливо у віці від 47 до 53 років, обов'язково слід серйозно ставитися до тиску в грудях, болю в спині або скарг у верхній частині живота, які можуть виходити від серця, – попереджає Ландмессер.
Для тих, кому за 40
Щоб виявити фактори ризику серцевих захворювань на ранній стадії експерт рекомендує регулярні обстеження. Чоловіки та жінки віком від 40 років повинні пройти перевірку на атерогенні ліпопротеїни, тобто холестерин ЛПНЩ і, якщо є сімейний анамнез, ще й на ліпопротеїни (а).
– Якщо є підозри, комп'ютерна томографія може показати, чи вже пошкоджені судини серця, чи є бляшки і чи вони виглядають небезпечними. Сюди ж можна зарахувати перевірку утворення зубного нальоту, УЗД серця, – радить кардіолог.