Уряд України після повномасштабного вторгнення російських окупантів заборонив підвищення комунальних тарифів, зокрема на електроенергію. Проте через серйозні пошкодження енергооб'єктів внаслідок ракетних атак державі складно компенсувати різницю у ціні на комунальну послугу. Економісти спрогнозували ситуацію на 2023 рік.
Як відомо, тарифи на електроенергію залишаться без змін до 31 березня 2023 року. Кабмін може продовжити дію мораторію на підвищення ціни комунальної послуги. Експерт із житлово-комунальних послуг Олег Попенко заявив, що ймовірність продовження фіксації цін під питанням.
"Держава бере на себе витрати ПСО (постачальника зі спеціальними обов'язками – Прим. ред.) у повній мірі. Це складно з огляду на те, що на відновлення енергосистеми потрібні мільярди доларів. З іншого боку, зростання тарифів на електроенергію для населення призведе до того, що зростатимуть борги. Чи підвищать тарифи після березня, залежатиме від багатьох факторів – насамперед від масштабу руйнувань та стану економіки держави", - зазначив аналітик.
Вартість електроенергії для населення знизилася з 1 жовтня 2021 року. Фіксований тариф для індивідуальних побутових споживачів складає:
- 1,44 грн/кВт-год - при споживанні до 250 кВт-год/місяць;
- 1,68 грн/кВт год – при споживанні понад 250 кВт-год/місяць.
Для гуртожитків, колективних побутових споживачів, юридичних осіб, які є власниками або балансоутримувачами майна, що використовується для компактного поселення ВПО тариф - 1,68 грн/кВт на годину, незалежно від обсягу споживання.
Щоб заощадити на платіжках, українці можуть обладнати свої будинки багатозонними лічильниками й заощаджувати кошти. Споживачі переходять на двозонні та тризонні тарифи – і платять за електрику набагато менше.
З 21 грудня НКРЕКУ вирішила мінімально скоригувати тарифи на електроенергію для бізнесу. Ціна електроенергії для непобутових споживачів зросте приблизно на 15 копійок/кВт-год. Середнє зростання ціни електроенергії для промислових енергоємних споживачів збільшиться на 4 копійки/кВт-год.