Якщо у здорової людини бурчить в животі після їжі, то в більшості випадків це може бути нормальною фізіологічною реакцією на травлення.
Як і коли бурчить
Медики відзначають, що звуки, які йдуть з глибини живота, є повітрям або газами, які утворюються в шлунково-кишковому тракті та переміщуються кишківником.
Спектр звуків може бути дуже великим: булькання, бурчання, гарчання і т. д. Якщо подібні звуки, що з'являються як після, так і до їжі, часті, гучні та стають дискомфортними, то варто відвідати гастроентеролога.
Причини бурчання в животі після їжі
Існує декілька поширених причин, через які бурчить в животі після їжі:
Переїдання
Через нього відбувається бурчання, особливо якщо людина з'їла важку, жирну їжу після тривалого голодування. Кишківник не в змозі впоратися з великим обсягом роботи та реагує таким чином. Крім того, перетравлення жирної їжі відбувається за допомогою бактерій, надмірна кількість яких впливає на утворення газів.
Проковтнуте повітря
Якщо людина поспішає під час їжі, вона може разом з їжею ковтати багато повітря. Воно або виходить назовні як відрижка, або призводить до бурління.
Гази в ШКТ
Для перетравлення їжі нам необхідна соляна кислота. Але тільки у певній кількості, достатній для обробки їжі. Її надлишок в організмі нейтралізується. У людей з підвищеним виробленням кислоти, яку не виходить вчасно прибрати, під час хімічних реакцій утворюється вуглекислий газ. Він викликає бурчання в животі.
Газовані напої
Ще одне джерело звуків — пиво, безалкогольні газовані та алкогольні напої, які містять вуглекислий газ і ферментовані вуглеводи.
Хронічні захворювання
У цьому випадку бурчання в животі — звична справа. Холецистит, панкреатит, сечокам'яна хвороба, порушення роботи ЦНС сприяють виникненню цього явища.
Цей сигнал не можна ігнорувати, особливо якщо він супроводжується метеоризмом, відрижкою, підвищеною температурою.
Що робити, якщо бурчить в животі
Якщо кишківник трохи турбує тільки бурчанням, то можна зменшити в раціоні кількість жирних, солодких, гострих і молочних продуктів.
Також медики рекомендують привести до норми емоційний стан, завжди дотримуватися особистої гігієни, вести активний спосіб життя, додавати в їжу продукти, які багаті на рослинну клітковину і пробіотики.
Якщо бурчання з'являється постійно, навіть при дотриманні зазначених вище пунктів, то це може сигналізувати як про невеликі, так і про серйозні відхилення в роботі кишківника. У цьому випадку необхідно звернутися до гастроентеролога, який виявить причини збоїв.