У США низка фінустанов оголосили банкрутство. Серед них банк Силіконової Долини - один із найбільших у Сполучених Штатах.
На фінансових ринках зростає паніка, а американське казначейство запроваджує екстрені заходи, повідомляє FREEДОМ.
Після того, як тиждень тому впав великий Silvergate Bank і низка відомих фінансових аналітиків заявили про початок кризи, безліч фізосіб та невеликих бізнесів почали прискорено знімати гроші з депозитів. Банк Силіконової Долини — Silicon Valley Bank (SVB), основою якого були молоді підприємці, банально не впорався з панічним виведенням коштів і збанкрутував. Це стало другим за банкрутством в історії США. За SVB рушив і Signature Bank, який спеціалізувався на криптовалюті. Це лише посилило страх споживчого сектору. Держказначейство США відреагувало стрімко та жорстко.
Це означає, що ті банки, які вже збанкрутували, держава не рятуватиме. А ось для громадян розширить гарантії щодо вкладів. Водночас ще щонайменше три великі банки ризикують повторити долю SVB та Silvergate. Для них створять спеціальні умови, щоб не допустити каскадного обвалу фінансової системи.
Більшість постраждалих банків орієнтувалися на малих підприємців. Їхні масові банкрутства могли спричинити масштабну системну кризу. Американських бізнесменів, щоб не допустити панічного зняття коштів, одного з головних факторів ризику, заспокоїв особисто Джо Байден.
“По-перше, всі клієнти, які мали депозити в цих банках, можуть бути впевнені, що вони будуть захищені, і вони мають доступ до своїх грошей відсьогодні. Включаючи малі підприємства по всій країні, які зберігають там гроші та мають отримувати заробітну плату, сплачувати свої рахунки та залишатися відкритими для бізнесу. Я маю намір просити Конгрес та органи банківського регулювання посилити правила для банків, щоб знизити ймовірність повторення такого роду банкрутства банків та захистити робочі місця у малому бізнесі США”, — заявив президент США Джо Байден.
Проте в експертній спільноті думки розділилися. Одні стверджують, що фінансова система США швидко пройде цю кризу. Інші ж вказують на проблеми, що накопичилися після криз від COVID-19 і війни Росії проти України. На думку таких аналітиків, причина нинішньої турбулентності набагато глибша. Вона полягає в тому, що держави відмовляються визнавати нові економічні моделі та інструменти: криптовалюти, технологічні стартапи та домінацію онлайн-сектору бізнесу.
“Банки, які намагаються одночасно грати на території нової економіки, підтримуючи стартапи, але при цьому страхують свої ризики коштом старих активів, як-от цінні папери, мають досить ризиковану модель. І такі банки будуть жертвами того, що світ ще не готовий до переходу до нової моделі. Отже, що бачимо? Бачимо, що буде багато банкрутств стартапів, будуть ще банкрутства банків, які працюють із новою економікою. Але точно це не зупинить процес переходу у майбутнє”, — коментує доктор економічних наук Андрій Длігач.
На думку аналітиків, низка базових переваг для модернізації економіки має Україна. Серед них — високий рівень діджиталізації, доступний інтернет і найвищий у світі рівень володіння криптовалютою серед громадян. Згідно зі звітом ООН, віртуальну валюту мають приблизно 13% українців.