Збалансований раціон харчування має на увазі не тільки якість і кількість продуктів. Для правильної роботи травлення і збереження здорової ваги необхідно також думати і про температуру їжі. У ряді випадків це грає основну роль.
В середині 1980-х років серед балерин і манекенниць великою популярністю користувалася так звана «холодна дієта». Згідно з її правилами, їжу треба вживати нерозігрітою. Вважалося, що так вага буде йти стрімкіше, так як організму треба витрачати енергію і на перетравлення їжі, і на її зігрівання. Однак насправді це швидше призведе до проблем з шлунково-кишкового тракту і дисбактеріозу, ніж стрункості, кажуть лікарі.
Особливо в холодному вигляді не варто вживати білкову їжу. Справа в тому, що в такому випадку вона не затримується довго в шлунку і швидше проходить через шлунково-кишкового тракту. Білки не встигають розщепитися до амінокислот і потрапляють в неперетравленому вигляді в кишечник. У кращому випадку це стане причиною тяжкості в животі, в гіршому – порушення травлення і серйозних захворювань.
У теплому вигляді необхідно їсти будь-яку їжу, приготовлену з використанням олії (м’ясо, крупи, овочі). Жири гірше розщеплюються в холодному вигляді. Звідси та ж тяжкість і дискомфорт в животі. Виняток з цього правила-картопля. Під час його приготування відбуваються складні реакції з крохмалем, які завершуються тільки до моменту його охолодження.
Дієтологи в цілому радять розігрівати будь-яку їжу, яка піддавалася термічній обробці. Холодними без побоювань можна вживати свіжі овочі та фрукти. При цьому їх варто дістати з холодильника за 30-40 хвилин до того, як вони будуть з’їдені. За цей час продукти «нагріються» до кімнатної температури.
Ще одне правило від фахівців-не варто змішувати гарячу їжу з холодною. Таке поєднання не дозволяє вчасно відчути ситість, що загрожує переїданнями. Відзначається, що часто цим користуються ресторани швидкого харчування. Там з гарячою їжею подають холодні напої, через це відвідувачі з’їдають набагато більше.