Доведено, що природні джерела астаксантину мають сприятливий вплив на здоров’я. Останні дослідження показали, що цей антиоксидант може грати важливу роль у продовженні життя.
Однією з багатьох переваг астаксантину є його роль у профілактиці та лікуванні хронічних захворювань. Вчені виявили цей антиоксидант у трьох продуктах.
Автори розглянули природну форму антиоксиданту, яка являє собою мікроводорості, що повсюдно ростуть у прісній воді, синтетичну версію та версію, що зазнала генетичних маніпуляцій.
Природними джерелами астаксантину є дріжджі та водорості, але мікроорганізми містяться також у деяких видах риб. Креветки, краби та лосось можуть бути дієтичними джерелами астаксантину.
Щоб отримати 3,6 мг астаксантину, потрібно з’їдати на день 165 г лосося, виловленого у дикій природі. Згідно з результатами дослідження, натуральна форма цього антиоксиданту продемонструвала у 90 разів більшу антиоксидантну активність, ніж синтетична версія.
Кип’ятіння води призводить до зміни її хімічного складу. Раніше ми розповідали, чи можна пити кип’ячену воду і який вплив вона має на наше здоров’я.