Згідно з українським законодавством, водіям заборонено використовувати мобільні телефони під час руху автомобіля, тримаючи їх у руках (пункт 2.9.д Правил дорожнього руху).
Про це повідомляє Дорожній адвокат. Однак, щодо використання системи “вільні руки” для розмов, Правила дорожнього руху не містять жодних обмежень.
Саме тому, якщо поліцейський помічає водія, який розмовляє по телефону, тримаючи його у руках під час руху автомобіля, він має повне право зупинити та притягнути його до відповідальності.
Якщо розмова по телефону не призвела до жодних наслідків, то водію загрожує штраф у розмірі 510 грн. (частина 2 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Постанова про накладення штрафу приймається поліцейським на місці зупинки.
Однак, якщо така розмова змусила інших учасників дорожнього руху змінити швидкість, напрямок руху або прийняти інші заходи безпеки, то штраф збільшується до 1445 грн. або може бути позбавлення права керування на строк від шести місяців до одного року (частина 5 статті 122 КУпАП). У цьому випадку поліцейський складає протокол, який передається до суду.
Разом зі складанням протоколу, поліцейський тимчасово забирає посвідчення водія до вирішення справи у суді. Посвідчення водія зберігається в поліцейському відділенні до прийняття рішення суду у справі. Протягом цього періоду водію видається тимчасовий талон на право керування.
Отже, якщо водій розмовляє по телефону за кермом, поліцейський може накласти штраф або забрати посвідчення водія і передати справу на розгляд суду.
Варто зауважити, що наявність факту порушення не звільняє поліцейського від обов’язку провести розгляд справи згідно з вимогами закону або скласти протокол відповідно до встановленої процедури. У разі невиконання цих вимог, накладений штраф вважається незаконним.