Вчені з Інституту Френсіса Крика (Велика Британія) встановили, як саме забруднення повітря провокує розвиток раку легенів. Дослідження показало, що дрібні частинки з автомобільних вихлопів пробуджують дрімають мутації в клітинах легень, через що ті стають злоякісними.
Дослідження допомогло зрозуміти, чому рак легенів зустрічається навіть у некурців. За даними фахівців, у схильних до раку людей у легеневій тканині присутні мутації. Це невеликі «помилки» ДНК, які зазвичай залишаються нешкідливими. Але вплив забруднюючих частинок РМ2.5 діють на них як «іскра запалювання на газовій плиті», запускаючи процеси руйнування.
У ході експерименту вчені вивели лабораторних мишей із мутацією в гені EGFR. Виявилося, що вони були набагато більш схильні до розвитку раку легень за впливу забруднюючих частинок. Ключову роль грав білок інтерлейкін-1 бета (IL1B), який виділявся як частина імунної відповіді на контакт із РМ2.5. Коли мишам давали препарат, який блокує білок, вони ставали менш вразливими до забрудненої атмосфери.
Вчені зазначили, що відкриття може зазначити нові шляхи профілактики раку. Вибіркове дослідження показало, що небезпечна мутація міститься в тканинах кожної п’ятої людини, тобто група ризику раку набагато ширша, ніж можна собі уявити.