Кишечник грає одну з найважливіших ролей в роботі шлунково-кишкового тракту. Він відповідальний за розщеплення і засвоєння поживних речовин, що є так званим фільтром для нашого організму.
Якщо ж його функції будуть порушені, то неминучі інші проблеми зі здоров’ям. Які симптоми вказують на збої в роботі кишечника, розглянемо в даному матеріалі.
Болі
Больовий симптом є одним з найпоширеніших при збоях в роботі кишечника. Саме з такою патологією потрібно відразу ж звертатися до лікаря, а не терпіти до останнього.
Так, тягнучі, яскраві болі в низу живота, швидше за все, говорять про проблеми з тонким кишечником, а ось приступообразні і ті, які віддають у лівий або правий бік можуть бути сигналом порушень в роботі товстого кишечника. Дуже часто ця проблема говорить про дисбактеріозі кишечника, тобто такий стан, при якому кількість корисних бактерій і патогенних мікроорганізмів не збалансовано. Склад кишкової флори змінюється при зміні раціону харчування, антибактеріальної терапії, гормональних змін. У таких ситуаціях неминучих інші проблеми зі здоров’ям, пов’язані з роботою шлунково-кишкового тракту.
Також біль в животі може свідчити і про інші хвороби, наприклад, синдромі роздратованого кишечника, коліті, ентериті, холециститі. При гострих болях краще викликати швидку допомогу, а при виключенні необхідності хірургічного втручання потрібно відвідати гастроентеролога.
Метеоризм
Підвищене газоутворення теж може вказувати на проблеми з кишечником. Метеоризм має такі симптоми, як коліки, здуття, рясне виділення газів. В нормальному стані організм містить до 200-300 мл газів, які можуть потрапляти при заковтуванні повітря при прийомі їжі або палінні. Але небезпечніше газоутворення при надмірному зростанні бактерій в організмі, а також при вживанні продуктів, що викликають у ЖКГ бродіння.
Якщо метеоризм носить разовий характер, то буде досить прийняти вітрогінний засіб або будь-який сорбент, щоб позбутися від неприємних відчуттів. Також корисними є препарати для зняття спазмів. Продукти, які можуть сприяти метеоризму, слід виключити з вашого раціону. До їх числа відносяться кисломолочні продукти, газована вода, капуста, томати, горох, редис, виноград.
Але іноді метеоризм говорити про проблеми в роботі кишечника і органів черевної порожнини, наприклад, панкреатиті, холециститі або кишковій непрохідності. Тому краще не тягнути з походом до лікаря.
Запор
При порушеннях столу можуть виникати збої в роботі кишечника. Якщо ви ходите «по-великому» рідше, ніж три рази в тиждень, а калові маси відрізняються щільною консистенцією, то велика ймовірність, що у вас запори. Це може бути наслідком неправильного харчування і способу життя, стресів, прийомом антибіотиків, віковими змінами.
Найчастіше досить змінити свій раціон, щоб впоратися з таким порушенням. Для цього потрібно включити в меню продукти, що сприяють відходженню калових мас. Але часом потрібна допомога лікаря і прийом проносних препаратів. Якщо ж приймати такі медикаменти самостійно, то можна привести до збоїв в роботі кишечника.
Кровотеча
Якщо в калових масах є кров і слиз, то це можуть бути серйозні збої в роботі кишечника, наприклад, геморой, тріщини прямої кишки до поліпів, хвороба Крона або колоректальний рак. Кровотечі можуть бути рясними і не дуже, з вкрапленнями, гнійними домішками, згустками, яскравими або темними. Також можливі різні симптоми, наприклад, біль, печіння або свербіж. Все це, звісно, погано, тому слід негайно звернутися за допомогою до лікаря. Якщо вчасно не почати лікування, то хвороба може перерости в хронічну стадію і дорости до ускладнень, наприклад, виразок, абсцесів, деформації органів.
Діарея
Також можуть бути часті позиви до спорожнення кишечника, що теж свідчить про збої в його роботі. Симптом дуже часто говорить про порушення моторики кишечника, через неправильне харчування або стресу. Однак можуть бути і більш серйозні причини, наприклад, запальні захворювання як інфекційного, так і неінфекційного характеру. Зокрема, діарея супроводжує холецистит, панкреатит.
Якщо діарея з домішкою крові, то негайно звертайтеся до лікаря. Тим більше якщо є спазми, блювота, метеоризм. Найчастіше це говорить про кишкову непрохідність через внутрішні кровотечі, пухлини або запалень.
Пам’ятайте, що проблеми з кишечником не можна ігнорувати. Будь-які збої в його роботі можуть серйозно підірвати здоров’я, тому при таких порушеннях необхідно сходити до лікаря.