Вчені з Нової Зеландії та Великобританії розробили метод, який, як очікується, дозволить назавжди зменшити рівень ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), або «поганого» холестерину.
Дослідники зосередилися на пацієнтах, чиї проблеми з холестерином викликані генетикою. У таких людей саме печінка відповідає насамперед за надвиробництво небезпечної жирової речовини, незалежно від того, наскільки вони дбають про своє здоров’я, повідомляє medpravda.
Ефект може бути постійним
За новим методом боротьби із холестерином стоїть біотехнологічна компанія Verve Therapeutics, яка з 2018 року працює над вирішенням глобальної епідемії серцево-судинних захворювань.
Вчені розробили терапію, яка має відключати ген, який відповідає за регулювання так званого поганого холестерину в печінці. У дослідженні взяли участь 10 осіб зі спадковим захворюванням, яке спричиняє дуже високий рівень ЛПНЩ та, отже, дуже високий ризик серцевих захворювань.
Терапія успішно знизила рівень ЛПНЩ більш ніж наполовину. Ефект зберігався протягом пів року. Вчені вважають, що він може бути незмінним.
— Редагування однієї пари основ ДНК за допомогою технології редагування генів у людей має клінічний ефект. Це потенційно може відкрити новий спосіб лікування ішемічної хвороби серця, — сказав кардіолог Риту Тамман, цитує портал Poradnik Zdrowie.
Терапія має бути одноразовою
Десяти пацієнтам віком від 29 до 69 років давали різні дози VERVE-101. У двох пацієнтів рівень ЛПНЩ знизився на 39% і 48%. В одного пацієнта — на 55%. На думку фахівців, досягти таких результатів за допомогою статинів неможливо. Тут терапія має бути одноразовою.
Серед побічних ефектів спостерігалися короткострокові грипоподібні симптоми, включаючи лихоманку, головний біль і ломоту в тілі, а також тимчасове підвищення рівня печінкових ферментів, які приходили в норму протягом декількох днів.
На жаль, у двох учасників розвинулися серйозні проблеми зі здоров’ям. Проте вчені вважають, що серцеві напади могли стати результатом основного захворювання.
Результати дослідження представлені на засіданні Американської кардіологічної асоціації у Філадельфії.