Ключовий вплив на ринок нерухомості у Києві в найближчі роки справлятиме відтік населення, його зменшення внаслідок війни та спад народжуваності.
Адже саме зараз Україна проходить найглибше демографічне "дно" за останні 20 років. Втім, на відміну від ринку в країні загалом, це буде означати невеличкий приріст в столиці - за рахунок міграції до неї з регіонів.
Після війни гроші підуть на Київ
Про демографічні показники днями розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова. За її словами, щоб покоління дітей замістило батьків, пересічна жінка має народити за життя 2,15 дитини (тобто, на 100 жінок має бути 215 дітей). В Україні 2021 року цей показник складав 1,2, у воєнний 2022 рік він знизиться до 0,9. А нинішнього року, за словами експертки, буде найсильніше падіння народжуваності - українці "дотягнуть" лише до 0,6-0,7, що, на думку соціологині, "страшенно мало".
Цікаво, що, на думку експерта, після завершення активної фази бойових дій ринок житла перерозподілиться - також на користь Києва. Адже зараз через внутрішню міграцію суттєво зросли ціни на житло в західних регіонах країни, зокрема, у Львові. Але коли війну буде завершено, і виникне питання роботи та комфорту життя, частина людей переїдуть до столиці, що пожвавить ринок.
В середньому на квартиру заощаджують 10 років
Не менш важливе питання ціни за квадрат та, що головніше, купівельної спроможності самих киян (як нинішніх, так і тих, хто переїде жити до столиці). Обидві ці цифри, за словами Еріка Наймана, співставні одна з одною. "І цей фактор також не дає підстав найближчим часом очікувати серйозних змін в цінах на житло", - вважає експерт.
За його словами, середньостатистичному жителю США треба працювати 7 років, щоб виплатити квартиру або будинок. У Києві на початку ця цифра сягала 17 років, потім - близько 11 років. Наразі середній строк виплати за квартиру площею 55 кв.м. становть близько 10 років, зазначає Найман.
Довоєнні зарплати відновляться через півроку
Що цікаво, найближчим часом цифру можна буде знову скоротити. Так вважає старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар. За його словами, динаміка цін на нерухомість у Києві в середніх зарплатах за останні 13 років свідчить про те, що з 2018 року нерухомість в столиці була найдоступнішою для населення за його доходами.
Експерт зазначає, що ринку нерухомості в столиці допоможе і те, що на руках в населення зосереджено чималу суму в $85 млрд - ці гроші також можуть піти на нерухомість. Оцінка цієї суми з боку НБУ навіть ще більш оптимістична, там вважають, що "в матрацах" українців знаходиться близько $100 млрд.
Ціни на "вторинці" пішли вгору
Нагадаємо, наприкінці жовтня у Києві відбулося зростання вартості житла на вторинному ринку, де й відбувається найбільше угод з купівлі-продажу. Причому одразу на 5% в доларовому еквіваленті.