Добігає кінця 2023 рік, тож вже можна підвести певні підсумки щодо роботи ринку первинної нерухомості у столиці, а головне — проаналізувати, що ж було з цінами на новобудови та чи варто очікувати зниження вартості квадратних метрів у році прийдешньому.
Всупереч розповсюдженій думці, що забудовники будуть робити значні дисконти в умовах обмеженого попиту, цього не сталось. Ба більше, вартість первинки суттєво зросла. Аналітики компанії “Інтергал-Буд” прослідкували, як змінювались ціни у проміжку між вереснем 2022 та вереснем 2023 року. В середньому за рік прайси на новобудови у Києві виросли на 17%, пише zagorodna.
Найбільш помітне зростання вартості відбулося у сегменті економ, на 20%, найменш відчутне — у преміум, на 10%. Житло у класах комфорт та бізнес виросло в ціні на 19%. Окремо слід згадати про передмістя столиці, де прайс на квадратні метри злетів за рік аж на 27%.
Чи є передумови до стабілізації цін у короткостроковій перспективі? Скоріше, ні. За жовтень-листопад цього року вартість нерухомості продовжила зростати. На 5% у комфорт та бізнес-класі, на 2% у класі економ та на 1% у преміум сегменті.
Якщо дивитись на причини такої цінової динаміки, стає очевидно, що здешевлення квадратних метрів поки не передбачається. Протягом війни собівартість будівництва зросла на 40%. Це пов'язано зі збільшенням вартості матеріалів та робіт. Подорожчало все і чиненайбільше — оплата праці будівельників. Ринок відчуває брак робочих рук, спричинений мобілізацією. Людей на будівництві не вистачає. А за тих фахівців, що є, конкурують забудовники.
Якщо порівнювати збільшення цін та здорожчання собівартості, помітно, що ці процеси йдуть не рівномірно. Перекласти додаткові витрати на квадратний метр одразу неможливо. Це зменшить обсяг реальних угод на ринку. І саме тому забудовники стримують зростання вартості нерухомості. Цьому також сприяють державні програми підтримки, такі як “єОселя” та запуск ініціативи “єВідновлення”. Однак зростання цін на первинному і вторинному ринку нерухомості у наступному році неминуче. Як стрімко та сильно — залежить від рівня платоспроможного попиту, активності та успішності бойових дій на передовій та, як результат, інфляційних очікувань населення.