Додаткова мобілізація коштуватиме українському бюджету близько 720 млрд. гривень, що складе 22,5% усіх витрат
Про це у новому випуску подкасту "Що з економікою?" заявила голова Комітету Верховної Ради з питань бюджету Роксолана Підласа.
Вона зазначила, що за мобілізації від 400 до 500 тисяч осіб тільки на навчання, виплати та одяг знадобиться 322 млрд гривень. Крім того, ще 400 млрд гривень потрібні будуть на закупівлю та модернізацію військової техніки.
"720 млрд грн. додаткової потреби на рік — колосальна сума. Це близько 22,5% усіх наших витрат у 2024 році та 41% витрат на оборону. Кошти міжнародних партнерів на потреби армії витрачати не можна. Йдеться лише про внутрішні ресурси. Збільшити їх на 40% за кілька місяців – дуже нетривіальне завдання", – вважає Підласа.
Вона зазначила, що для покриття таких витрат обговорюються різні варіанти, зокрема повернення прогресивної ставки ПДФО, запровадження податку на розкіш та додаткове стягнення ресурсів з місцевих бюджетів.
"Військовий ПДФО" у 2023 році вже вилучили з місцевих бюджетів. Підласа зазначила, що у 2024 році Мінфін очікує надходження 462 млрд гривень від цього податку порівняно з 442 млрд гривень минулого року.
"Доходи місцевих бюджетів – це ті внутрішні ресурси, які ми якраз можемо спрямовувати на потреби ЗСУ", – каже нардеп.
Крім того, Кабмін може піти на запровадження ручного регулювання видатків місцевих бюджетів. Наприклад, у листопаді та грудні минулого року третя черга платежів щодо постанови 590 капітальних витрат (на будівництво, ремонти, закупівлю обладнання) регулювалася урядом через невизначеність з міжнародним фінансуванням на початок 2024 року.