Латвія не боїться залякувань Москви, — так прокоментувала рішення Кремля оголосити в розшук низку політиків із країн Балтії прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня.
Вона назвала дії президента РФ Володимира Путіна незаконними та політично мотивованими. Раніше Росія оголосила в розшук десятки європейських політиків і посадовців, а також українських військових і сотні оголошених Москвою “іноземними найманцями” людей, які разом з українцями борються проти російських загарбників, повідомляє Freeдом.
Сіліня зазначила, що зовнішньополітична служба завжди готова забезпечити дипломатичний захист латвійських посадових осіб та інших громадян у будь-якій країні.
“Наше завдання — заявити, що Латвія не піддасться подібним методам залякування”, — сказала вона.
До Міністерства закордонних справ Латвії вже викликали тимчасового повіреного у справах посольства Росії Олега Зикова для надання пояснень щодо оголошення в розшук низки колишніх і чинних латвійських міністрів і депутатів. У відомстві засудили практику Росії щодо поширення своєї національної юрисдикції на Латвію. Напередодні за дорученням голови Слідчого комітету Росії Олександра Бастрикіна було порушено кримінальні справи проти ексміністерки внутрішніх справ Латвії Марії Голубєвої та 67 депутатів Сейму Латвії. Загалом російські силовики розшукують щонайменше 160 європейських політиків і чиновників. Причина — голосування або публічні висловлювання на підтримку знесення радянських пам’ятників. Так, у серпні 2022 року прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас висловилася за перенесення пам’ятника радянському танку з Нарви.
“Наміри уряду були дуже ясними: прибрати радянські пам’ятники. Для того, щоб зберегти мир, зробити це потрібно якомога швидше. Наше бажання — розв’язати це питання остаточно”, — сказала вона.
Попри спроби Росії залякати європейських політиків, західні партнери не припиняють підтримку України. Так, у Латвії з 15 лютого 2024 року набуде чинності заборона на рух транспорту з російськими номерами. Виняток буде тільки для водіїв, які зареєструються для транзитного проїзду.
“Якщо у водіїв немає доказів того, що вони проїжджають через Латвію транзитом, який має бути зареєстрований у системі CSDD, і який не може тривати понад 24 години, їхній транспортний засіб буде конфісковано. Це, звичайно, наша відповідь на те, що відбувається в Україні, і наша солідарність з Україною”, — пояснив міністр внутрішніх справ Латвії Ріхардс Козловскіс.
Відповідно до закону, за рух транспортного засобу з російськими номерними знаками, який не зареєстровано для використання на дорогах Латвії, передбачено також штраф до 2 тис. євро. Єврокомісія заборонила ввезення в Євросоюз приватних автомобілів громадян РФ з вересня 2023 року.
“Значна кількість росіян уже починає усвідомлювати ось цей взаємозв’язок, і, відповідно, вони починають ставити запитання саме своєму керівництву: а може, треба щось зробити по-іншому, щоб до нас припинили так ставитися. Тому що історія зі “скасуванням” усього російського, на якій вони дуже люблять спекулювати, — це історія абсолютно об’єктивна, і вона пов’язана саме з війною, яку веде РФ, а не з якимись іншими причинами культурного, гуманітарного чи якогось схожого характеру”, — наголосив політолог Ігор Рейтерович.
Подальша доля автомобілів та іншого майна, яке конфіскують у росіян, поки невідома. Експерти стверджують, що Київ може просити західних партнерів передавати його на потреби України, наприклад, для Збройних сил України (ЗСУ). Так уже робила Латвія. На початку червня минулого року Київ отримав від Риги 66 автомобілів, конфіскованих у нетверезих водіїв.