Навчання НАТО Nordic Response 2024 розпочалися. У маневрах беруть участь понад 20 тисяч військових із 13 країн, у тому числі з Фінляндії та Швеції, повідомляє Associated Press.
Задіяно понад 50 підводних човнів, фрегатів, корветів, авіаносців та інших суден. А також понад 100 винищувачів, транспортних літаків, літаків морської розвідки та гелікоптерів. Під час навчань військові відпрацюють сценарій нападу Росії на територію Альянсу. НАТО готується до можливої війни з Російською Федерацією та нарощує допомогу Україні, інформує FREEДОМ.
У лютому 2024 року канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав країни НАТО до термінового виробництва озброєнь. Про це він заявив на церемонії закладки нового заводу Rheinmetall з виробництва боєприпасів. Його запуск заплановано на 2025 рік. Початковий обсяг випуску — 50 000 снарядів на рік. А його повна річна потужність — 200 000 боєприпасів.
“Наразі нам необхідно об’єднати всі наші зусилля. На мій погляд, це означає, що Європа має зробити свій внесок, надавши достатню кількість зброї та боєприпасів, які можуть бути відправлені в Україну”, — заявив Олаф Шольц.
Норвегія надала майже 200 мільйонів доларів на виробництво артилерійських снарядів 155 калібру, заявив прем’єр-міністр країни. Також норвезька компанія анонсувала будівництво заводу з виробництва боєприпасів у Фінляндії. Його планують запустити у 2025 році.
Брюссель зобов’язався надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. Однак у ЄС визнали, що можуть зробити лише трохи більше половини цієї кількості до зазначеного терміну. При цьому, за словами глава дипломатії Євросоюзу Жозепа Борреля, більше третини озброєнь, вироблених у ЄС, йде на експорт до третіх країн. Він закликав держави зробити виробництво для України пріоритетним.
“Наш оборонно-промисловий комплекс збільшує свої можливості. Вони зросли на 40% з початку року. І я можу бути впевненим, що до кінця року ми надамо Україні понад 1 млн 155 тисяч боєприпасів. Це досить точне число”, — зазначив Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
У 2024 році Німеччина планує значно наростити виробництво систем ППО IRIS-T та ракет до них. Заплановано випуск від 3 до 4-х комплексів та до 500 ракет на рік. За словами німецького дипломата Мартіна Єгера, 2023 року Україна отримала 5 систем IRIS-T.
Щодо передачі Україні літаків F-16, то, за словами прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, все йде за графіком. Про це він заявив під час зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським у Києві.
“Ми обговорили, як прискорити цей процес. Ми попросимо наші Міністерства оборони попрацювати з партнерами, такими як Норвегія, Бельгія та іншими країнами коаліції F-16, тому що Україна потребує цієї переваги у повітрі так швидко, як це можливо”, — повідомив Марк Рютте.
На постачання першої партії F-16 Україна очікує у 2024 році. У серпні 2023 року Данія та Нідерланди пообіцяли надати Україні 61 винищувач.
“Я хотіла б побачити наші данські F-16 у небі над Україною до літа. І я думаю, що завдяки всім зусиллям, які зараз робляться, і великій співпраці з іншими союзниками, ми будемо готові забезпечити це”, — повідомила прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Париж передав Києву військове обладнання та озброєння на 4 мільярди євро, повідомили у Міністерстві оборони Франції. Це різні системи озброєння, військова техніка та безпілотники. За словами президента Макрона, найближчими тижнями в Україну з Франції відправлять 40 нових крилатих ракет великої дальності SCALP EG та кілька сотень авіабомб.