На її чистоту передусім впливає якість повітря, але це не єдина умова.
Схоже, дощова погода вирішила затриматись в Україні, радуючи дачників і городників актуальним зараз поливом, а городян - помитими від пилу вулицями. Але коли ще маса води виливається просто дарма, хочеться якось боротися з цією безгосподарністю та знайти корисне застосування дощової води. До того ж, ми пам'ятаємо, як на початку війни виживав Маріуполь, що залишився без водопостачання, коли люди використовували не лише зібрану дощову воду, а й калюжі, розказує Інформатор.
А ще чули історії, наскільки вода, що падає з неба, чистіша за водопровідну, як корисно мити нею волосся, та й для пиття - просто манна небесна. Чи так це, і де можна застосувати дощову воду, щоб вона не пропадала даремно?
Як губка вбирає все, що зустрічає по дорозі
Як і у випадку з іншими природними факторами, поки задіяна лише природа - все чисто, щойно починає діяти втручання людини - чисте стає брудним.
Так і у хмарах вода ще досить чиста, в ній немає ніяких розчинених речовин, але як тільки в дію вступає повітря, вода, що є відмінним розчинником, вбирає в себе весь його вміст. А в ньому, на жаль, немає нічого хорошого.
Тому хімічний склад дощової води змінюється під впливом багатьох факторів - місце утворення дощу, склад повітря, через який він проходить, та інші умови. Зазвичай дощова вода містить такі основні компоненти:
- вода (H2O) - понад 99% обсягу дощової води,
- різні гази, розчинені в атмосфері - кисень, азот, вуглекислий газ, а також сполуки азоту та сірки, які можуть утворювати кислотний дощ,
- мінеральні солі - натрій, кальцій, магній, калій,
- домішки та забруднювачі – важкі метали, пестициди, органічні сполуки та інші хімічні речовини, які були захоплені з атмосфери.
Іншими словами, дощова вода як губка вбирає все, що зустрічається на її шляху. Тому у промислових регіонах у неї буде один, дуже “обтяжений” хімічний склад, у гірських районах, де немає виробництва та краща екологія - зовсім інший.
Чим заповнюються дощові краплі?
За офіційною статистикою, в атмосфері українських міст може бути близько 500 різних забруднювачів. На жаль, третину з них поглинають дощові краплі. У п'ятірку найпоширеніших речовин, забруднюючих дощову воду, входять:
Діоксиди сірки та азоту - гази, що утворюються внаслідок спалювання палива, зокрема і від автомобілів, і від промислових підприємств. Взаємодіючи з водяною парою в атмосфері, вони утворюють кислотний дощ.
Тяжкі метали - ртуть, кадмій, свинець потрапляють в атмосферу з промислових процесів та автомобільних викидів.
Пестициди та добрива, що використовуються у сільському господарстві, можуть вимиватися з ґрунту дощовою водою та потрапляти у дощові краплі.
Промислові хімікати - різні хімічні речовини, що використовуються у виробництві, можуть також потрапляти в атмосферу і, зрештою, в дощову воду.
Бактерії - добре прикріплюються до дощової води. У повітрі присутня безліч мікроорганізмів, зокрема бактерії, віруси, гриби та інші мікроби, але якщо в атмосфері вони не є небезпечними, то в поєднанні з водою стають дуже життєздатними та активними.
Додамо сюди пил, сажу, аміак, феноли, якими наше повітря “славилося” завжди. І все наслідки від детонації ракет та снарядів, палива, що залишається в повітрі після масованих обстрілів. А це чадний газ, азот, бурий та вуглекислий гази, оксиди сірки та азоту, залишки нафтопродуктів.
У перші 20 хвилин дощу збирати воду не можна
Виходячи з цього, застосування дощової води для пиття виглядає сумнівною ідеєю. Щоправда, якщо трохи зачекати під час тривалого дощу, вона трохи очищається – найбрудніша виливається в перші 20 хвилин. Звичайно, виробники всіляких фільтрів стверджують, що спеціальне обладнання зробить таку воду придатною для пиття, миття волосся та приготування їжі. Але, по-перше, це дорого – ціна на фільтри не найвищої складності коливається в межах 6-12 тисяч гривень, і ніби “не на часі”. По-друге, гарантувати повну безпеку ніхто не може.
Тому жителям великих промислових міст використовувати дощову воду можна хіба що для “неживих” предметів, наприклад, миття машини чи прибирання двору. Навіть полив рослин у місцях з високим рівнем забруднення повітря може бути небезпечним для них.
Хоча там, де чистіше, це не лише гарний спосіб економії ресурсів та зволоження ґрунту, а й користь для рослин. Дощова вода містить кілька природних мінералів і поживних речовин, наприклад, азот, калій, фосфор, які сприяють здоровому зростанню та розвитку рослин. Крім того, у ній, на відміну від водопровідної води, низький рівень солей та хімічних домішок, тому вона більш м'яка.
У деяких випадках дощова вода може використовуватися для промислових та комерційних потреб, наприклад, охолодження обладнання або виробничих процесів.
Звичайно, в критичних ситуаціях, а ми через війну можемо опинитися в них будь-коли, за відсутності доступу до чистої прісної води дощова може використовуватися для пиття, але тільки після очищення та обробки.
У домашніх умовах це однаково передбачає наявність фільтрів для видалення частинок, опадів та інших забруднень. Це можуть бути механічні, вугільні або фільтри з іонним обміном.
Для знищення бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів, які можуть бути присутніми в дощовій воді, можна використовувати методи знезараження - це хлорування або ультрафіолетове оброблення.
І, нарешті, споконвічний спосіб відстоювання, коли вода кілька годин або днів залишається для осідання частинок на дно.