Нерухомість у Київській області завжди мала великий попит серед населення.
Після початку повномасштабної війни такі міста як Буча та Ірпінь опинилися під окупацією російських військових. Там відбувалися жорстокі бої, тому майже всі будинки були знищені або ж пошкоджені. Проте, після деокупації цих територій, розпочалося доволі швидке відновлення населених пунктів.
Редакція сайту Новини Pro вирішила розібратися, що відбувало з цінами на нерухомість в Бучі та Ірпені після 24 лютого 2022 року.
Скільки коштувало житло до повномасштабної війни
Для початку важливо розглянути, що було з цінами на первинному ринку нерухомості в Ірпені та Бучі до повномасштабної війни. За аналітичними даними сайту ЛУН, з січня 2021 року по лютий 2022 року, цей ринок демонстрував стійке підвищення вартості житла.
Найбільші коливання відбувалися у сегменті преміумкласу. До того ж цікаво, що перед повномасштабний вторгнення ціни дуже різко зросли. У лютому 2022 року середня вартість одного квадратного метра в цьому сегменті становила 72 200 гривень.
Що стосується нерухомості комфорт-, економ- та бізнес-класу, то ціни на ці категорії відображали стабільні тенденції з незначним зростанням. Зокрема, після грудня 2021 року ціни на квартири бізнес-класу навіть знижувалися.
Так, у лютому 2022 року вартість одного "квадрату" в різних сегментах була такою:
- бізнес – 35 500 гривень;
- комфорт – 24 000 гривень;
- економ – 20 200 гривень.
Щодо квартир на вторинному ринку, вартість нерухомості постійно демонструвало доволі стрімке зростання. Так, перед 24 лютим 2022 року в Київській області можна було придбати житло за 70 000 доларів (середня вартість з усіх оголошень).
Початок війни та окупація міст Буча та Ірпінь суттєво змінили ситуацію на ринку нерухомості в цих регіонах. Жорстокі бої призвели до масштабних зруйнувань і пошкоджень житлового фонду, що призвело до тимчасового відсутності попиту та пропозиції.
Що відбулося з цінами після деокупації Київської області
Після визволення міст і початку відновлення населених пунктів у Київській області, ринок нерухомості демонструє значні зміни. Люди поступово повертаються до своїх домівок, а ціни на житло почали піддаватися істотним трансформаціям.
28 березня 2022 року українські військові звільнили Ірпінь, 31 березня – Бучу, 1 квітня – Гостомель, а 2 квітня вся територія Київської області була визволена від окупації.
Перші дані про вартість нерухомості в Київській області з'явилися у травні 2022 року. Цікаво, що після визволення міст, якщо ринок преміумсегмента зазнав спаду, інші категорії почали демонструвати зростання цін.
Тоді можна було придбати житло за такими середніми цінами за "квадрат" в різних сегментах:
- преміум – 39 000 гривень;
- бізнес – 53 000 гривень;
- економ – 21 200 гривень;
- комфорт – 27 000 гривень.
Проте, згодом ситуація змінилася. Ціни на преміумклас нерухомості різко зросли, в той час, як бізнес-сегмент подешевшав. Економ- та комфорт-клас продемонстрували стабільне та помірне зростання цін.
Станом на 25 квітня 2024 року в економкласі вартість одного квадратного метра становить 29 300 гривень, а в комфорт-сегменті – 33 500 гривень.
Українці тепер можуть придбати квартиру в будинку бізнес-сегмента за ціною 51 600 гривень/квадратний метр. Ціни на нерухомість в цьому сегменті помітно знизилися порівняно з початком війни.
У преміумсегменті після пікової ціни в жовтні 2022 року, коли один "квадрат" коштував 109 000 гривень, також відбулося зниження цін. Станом на 25 квітня 2024 року нерухомість в цьому сегменті можна придбати за 97 100 гривень/квадратний метр.
Вторинний ринок також зазнав певних змін. Пік цін відбувся у березні 2022 року. Тоді власники однокімнатних квартир просили в середньому 85 000 доларів.
Згодом почалося зниження цін, яке тривало до лютого 2023 року, після чого вартість житла знову почала зростати.
Станом на 25 квітня середня вартість квартир серед усіх оголошень становить 70 000 доларів. При цьому ціна в оголошення проданих квартир коливається в межах 53 000 доларів.
Ціни на житло в різних сегментах ринку піддалися різним тенденціям, змінюючи стратегії як покупців, так і продавців.