Споруду звів архітектор Ніколаєв для Лук'янівської дільниці, і останніми її "мешканцями" були податківці ще 2013 року: з того часу будинок систематично підпалюють та розбирають невідомі.
Під загрозою знищення опинилася ще одна пам'ятка архітектури Києва. Йдеться про Поліцейську дільницю 1902 року побудови, зведену архітектором Іполітом Ніколаєвим для Лук'янівської поліцейської дільниці. Невідомі буквально розбирають будівлю, фасад якої завішаний банером, виймаючи зсередини несучі конструкції, щоб споруда завалилася самостійно.
Про критичну ситуацію повідомила колишня депутатка Київради Олена Терещенко у Facebook. Вона зазначила, що будівля за адресою вул. Січових Стрільців, 91, яку повернули місту після втручання Київської міської прокуратури, знову почали трощити зсередини невідомі. Про роботи на об'єкті депутатці повідомили сусіди, що почули шум та не полінувалися зробити дзвінок.
"Разом з поліцією оглянули територію. Протиправно знесені всі несучі конструкції, крім стін "коробки", тому будинок може в будь-який момент завалитися. Не маю жодних сумнівів, що історичний будинок трощиться навмисно, щоб "впав сам", а на його місці виріс черговий хмарочос", - зазначила у дописі Олена Терещенко.
За словами ексдепутатки, на території будівлі під час огляду знаходився чоловік, який заявив, що буцімто "охороняє будівництво". При собі не мав ані документів на проведення робіт, ані навіть власного паспорта, а після дзвінка від невідомих осіб почав казати, що, мовляв, "тут нічого не будується й все так було, а хто його найняв - не знає".
Зазначимо, що у власність міста саме цей будинок повертався також за безпосередньої участі пані Терещенко, після того, як з будівлі 2013 року з'їхали податківці, і нею заволоділа кіпрська офшорна компанія. Тоді з будинку демонтували вікна та двері, і почали систематично виникати пожежі - та завдяки численним депутатським зверненням і позиції Київради його вдалося зберегти.
Детальніше про будівлю Поліційної дільниці розповідав столичний пам'яткоохоронець Дмитро Перов у соцмережах. Він писав, що будівлю було зведено за індивідуальним проєктом архітектора Іполіта Ніколаєва для Поліцейської дільниці "Лукʼянівського участка".
"Характерною особливістю, а заразом й цінністю будівлі є змінна поверховість вписана в хвилястий рельєф місцевості. Так, з боку вул. Січових Стрільців вона має два поверхи, а з боку Дмитрівської уже три. У радянський час тут продовжувала бути міліція, а ось в часи незалежності - сюди заселили податкову", - розповідав Перов.
Олена Терещенко каже, що звернулася до поліції із заявою про злочин, і слідчо-оперативна група прийняла її до роботи. Тепер слідчі вирішуватимуть, чи відкривати кримінальне провадження за заявою.
Садиба Зеленських та Лісопильня Сніжка: яким ще будинкам загрожує руйнування
Нагадаємо, Інформатор повідомляв, що Департамент містобудування та архітектури КМДА буде боротися за збереження Будинку Зеленських, й для цього спробує скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду, який у лютому 2024 року дозволив знести історичну будівлю. Будинок не має охоронного статусу, проте він є у "списку Кличка" щодо заборони зносити будівлі, яким понад 100 років.
Також у жовтні 2023-го ми писали про те, що у Києві знищують 120-річний будинок на Подолі. Йдеться про Лісопильню міщанина Сніжка, зразок традиційної забудови Подолу кінця ХІХ - початку ХХ ст., що на вул. Турівській, 29А. Будинок зведено із жовтої київської цегли, він знаходиться в зоні регулювання забудови ІІ категорії історико-архітектурного заповідника "Стародавній Київ"та пам'ятки ландшафту та історії "Історичний ландшафт київських гір".