Найчастіше козаків зображують у червоних шароварах та з голим торсом, але насправді вони мали повноцінні військові обладунки, а самі вони були добре озброєною армією.
Про те, які "бронежилети" носили козаки, розповідає РБК-Україна із посиланням на публікацію історика Олександра Алфьорова у You Tube.
[media=https://www.youtube.com/shorts/px7UmvWawco?feature=share]
Як виглядали козацькі "бронежилети"
"Нумо відходити від образу козаків - людей, які бігають ледь не голяка, махають шаблями й стріляють кудись. Насправді козаки - це як звичайні європейські воїни, шляхта, шевальє, кабальєро, ідальго - це звичайний лицарський, воїнський клас, який одягався відповідно до того, які були вимоги до війни", - пояснює Алфьоров.
За словами історика, козаки могли одягнути пластинчастий обладунок. Також використовували кольчуги.
"І на підтвердження цього у нас є факти у вигляді портретів. Наприклад, портрет гетьмана Юрія Хмельницького, а також на зображенні гетьмана Івана Самойловича є навіть кольчужна рукавиця. Також обладунки є на портреті Мазепи. Тож насправді не така вже ж голота наші козаки", - каже Алфьоров.
Численні зображення козаків показують, які саме обладунки мали вони та їх старшина. Наприклад, на малюнку С. Шаменкова та М. Лашкевич Гетьман Війська Запорозького Іван Виговський (? - 1664 р.) зображений у кірасі. Це елемент натільного захисного обладунку, що захищав груди й спину воїна від холодної і вогнепальної зброї.
Додамо, що кольчуги носили воїни ще з часів Київської Русі. Цей вид обладунків прийшов на наші терени із Європи.