Дачники не можуть нарадуватися: вже з’явилися перші огірочки – солодкі і хрусткі. Зібрати на салат свого, домашнього – цілковите задоволення. Однак робити це слід правильно, якщо не хочете занапастити врожай.
Збирати плоди потрібно регулярно. Експерти радять перевіряти огірочки щодня – вони ростуть, як на дріжджах.
Це дуже важливо – не залишати їх на кущі переростати. Інакше вони перевантажуватимуть кореневу систему, заважаючи нормально дозрівати новому врожаю. Плоди, розташовані на кущі вищу, будуть невеликого розміру у порівнянні з тими, що нижче.
Чому так відбувається? Справа в нерівномірному розподілі поживних речовин. Вони разом із соком циркулюють у рослині знизу вгору. Закономірно, що більшість «їжі» встигають перехопити ті плоди, які наросли ближче до кореня. Верхнім дістається менше корисних речовин, вони голодують і ростуть невеликими. Більше того, на кущі з’являється менше зав’язі, оскільки вона теж знаходиться на «верхніх поверхах».
Тож якщо ви не маєте наміру залишати огірки на кущі жовтіти – на насіння (а це, кажуть експерти, зайве – огірки зараз в основному гібридні і такі, що не формують повноцінного насіння), зривайте їх регулярно, маленькими. Так ви стимулюватимете подальше плодоносіння.
Робити це краще увечері. Вночі огірки активно ростуть, тож у них якраз будуть на це додаткові сили.
Зривати треба дуже акуратно, не смикати. Однією рукою тримайте батіг огіркового кущика, другою зривайте, натискаючи великим пальцем на хвостик. Можна рвати з плодоніжко, можна – без.
І не чіпайте плоди зайвий раз руками, щоб не стерти характерний наліт – це їхній природній захист.