Російські пропагандисти представили візит глави уряду Індії Нарендри Моді до Москви як поразку політики Заходу з ізоляції Путіна. Однак у центрі обговорення на зустрічі Моді з кремлівським диктатором були питання, які цікавлять насамперед Індію.
У російському уряді повідомили, що за підсумками переговорів Москва запропонувала Нью-Делі укласти довгострокові угоди на постачання нафти та наростити імпорт скрапленого природного газу, а також побудувати в країні шість нових блоків АЕС, інформує FREEДОМ.
Уперше після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну прем’єр-міністр Індії прибув з офіційним візитом до Москви для переговорів із Путіним. Під час зустрічі вони привітали один одного з новими термінами повноважень. Моді нещодавно став главою уряду втретє. Путін вручив гостю орден Андрія Первозванного. До слова, ця вища російська нагорода є в Алієва, Назарбаєва та Сі Цзіньпіна.
Моді приїхав до Москви, щоб насамперед розв’язати свої проблеми, кажуть експерти. Торгівля, інвестиції, енергетика та військово-промисловий комплекс — співпраця в цих сферах стала центральною темою переговорів.
“Індія хоче розв’язати питання з дисбалансом у торговельних відносинах, тому що товарообіг зріс, але через купівлю Індією російської нафти. А от імпортує найбільше Росія з Китаю, а не з Індії, тому Індія хоче запропонувати за накопичені рупії більше своїх товарів”, — зазначила завідувачка відділу нових викликів Національного інституту стратегічних досліджень Олена Бордиловська.
Прем’єр-міністр Індії попросив Путіна повернути незаконно завербованих у російську армію індійських громадян. Раніше в Центральному бюро розслідувань Індії повідомили, що виявили мережу вербувальників, які закликали молодих людей їхати до РФ — нібито для вступу до приватних університетів. У Росії в них відбирали паспорти та відправляли на війну проти України. За інформацією індійських ЗМІ, десятки громадян Індії все ще залишаються в лавах російської армії. Однак, після розмови Моді з Путіним, російська влада пообіцяла комісувати їх.
“Прем’єр-міністр Моді, який перебуває в Москві з дводенним візитом, порушив це питання на приватній вечері, влаштованій Путіним. Росія погодилася звільнити всіх індійців, які служать в її армії, та сприяти їхньому поверненню”, — йдеться в публікації NDTV.
У короткій відкритій для преси частині зустрічі з Путіним прем’єр-міністр Індії вкрай обережно висловився про війну Росії проти України.
“Індія завжди закликала поважати Статут ООН, включно з територіальною цілісністю й суверенітетом. Немає рішення на полі бою. Діалог і дипломатія — це шлях вперед”, — цитує Моді NDTV.
Спочатку пресслужба Кремля повідомляла, що двосторонні зустрічі триватимуть два дні. Однак, з невідомих причин переговори в розширеному складі, які мали відбутися у вівторок, 9 липня, скасували.
Перед від’їздом з Москви Моді відреагував на російський удар по найбільшій дитячій лікарні Києва.
“Коли йде війна, битви… кожна людина, яка вірить у людство, відчуває біль, побачивши смерть, особливо коли вбивають невинних дітей. Вид дітей, які вмирають, розбиває серце, і цей біль надзвичайно жахливий… Серед бомб, зброї та куль рішення й мирні переговори не приносять успіху. Нам доведеться йти до миру тільки шляхом переговорів”, — сказав індійський прем’єр.
На візит Моді до Москви відреагували в Пентагоні. Представник оборонного відомства зазначив, що Індія залишається стратегічним партнером США, й Вашингтон сподівається, що Нью-Делі зможе донести до Путіна важливість дотримання статуту ООН та принципів суверенітету й територіальної цілісності.
“Не думаю, що хтось здивується, якщо президент Путін спробує представити цей візит таким чином, щоб показати, що він не ізольований від решти світу. Але річ у тім, що розв’язана Путіним війна призвела до ізоляції Росії від решти світу, і це далося йому дуже дорогою ціною”, — сказав представник Міністерства оборони США Патрік Райдер.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Індія не приєдналася до західних обмежень щодо країни-агресора, а навпаки скористалася ситуацією та за пільговою ціною імпортувала рекордну кількість російської нафти.