У Німеччині 60-річний чоловік став сьомою людиною, яка позбулася ВІЛ після пересадки стовбурових клітин.
Чоловік вважається вільним від вірусу впродовж майже шести років,. Він був другою людиною, якій пересадили стовбурові клітини без стійкості до ВІЛ, передає НВ.
Мікробіолог із Кембриджського університету, Равіндра Гупта, який лікував одного з попередніх пацієнтів, зазначив: «Я дуже здивований, що це спрацювало. Це велика справа».
Перший випадок виліковування від ВІЛ після пересадки кісткового мозку був зареєстрований у Тімоті Рея Брауна, відомого як берлінський пацієнт. Він і кілька інших пацієнтів отримали донорські стовбурові клітини з мутацією в гені CCR5, який використовується більшістю штамів ВІЛ для проникнення в імунні клітини. Ці випадки підтвердили, що CCR5 є ключовою метою для лікування ВІЛ.
Однак останній випадок, представлений на 25-й Міжнародній конференції зі СНІДу в Мюнхені, змінив уявлення про лікування ВІЛ. Пацієнт, якого називають наступним берлінським пацієнтом, отримав стовбурові клітини від донора з однією мутованою копією гена CCR5. Це означає, що його клітини все ще експресують CCR5, але на нижчому рівні.
Цей випадок показує, що пошук ліків від ВІЛ не обмежується тільки геном CCR5. Шарон Левін з Інституту інфекцій та імунітету Пітера Доерті в Мельбурні, зазначила: «Цей випадок ясно показує, що пошук ліків від ВІЛ не обмежується тільки CCR5».
Результати дослідження розширюють можливості донорства для трансплантації стовбурових клітин — ризикованої процедури, яку проводять людям з лейкемією, але рідко застосовують для людей з ВІЛ. Близько 1% людей європейського походження мають мутації в обох копіях гена CCR5, а близько 10% мають одну мутовану копію.
Сара Вайбель, лікар із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, наголосила: «Цей випадок розширює горизонти того, що може бути можливим для лікування ВІЛ». Наразі близько 40 мільйонів людей у всьому світі живуть із ВІЛ, і це відкриття вселяє нову надію на одужання.