Абсолютна більшість громадян України пишаються своїм громадянством і мають намір будувати своє майбутнє життя в країні.
Про це стало відомо на пресконференції, присвяченій Дню Незалежності України, де були представлені результати спільного опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова.
Науковий директор Фонду Олексій Гарань під час заходу повідомив, що 88% українців пишаються своїм громадянством. Цей показник залишається стабільно високим третій рік поспіль: у 2022 році – 90,5%, у 2023 році – 88,5%, і у 2024 році – 88%. Це найвищі показники за всю історію соціологічних спостережень. Гарань зазначив, що гордість за своє громадянство проявляється серед представників усіх вікових груп.
Дослідження також показало, що 86% респондентів хочуть будувати своє майбутнє в Україні, причому 59% із них мають однозначний намір залишитися в країні. Це бажання переважає серед усіх вікових груп, а з віком цей намір стає ще сильнішим: серед молоді – 74%, серед людей віком 30–39 років – 81%, 40–49 років – 87%, 50–59 років – 90%, і серед найстаршої вікової групи – 93%.
Олексій Гарань підкреслив, що ці результати свідчать про невідповідність дійсності розмов про масове бажання українців виїхати за кордон. Він також зазначив, що якби референдум щодо проголошення незалежності України відбувався сьогодні, то 85% громадян підтримали б незалежність.
Водночас за словами Гараня, зменшилася кількість позитивних оцінок напряму розвитку подій в Україні: наразі 40% українців вважають, що країна рухається у правильному напрямку (було 49% у 2023 році), тоді як 37% вважають напрям неправильним. Чоловіки частіше за жінок оцінюють розвиток подій позитивно, тоді як серед жінок більше невизначених.
Серед почуттів щодо майбутнього України найпоширенішими є надія (61%), тривога (40%) та оптимізм (33,5%).
Опитування проводилося з 8 по 15 серпня 2024 року методом особистого інтерв’ю у різних регіонах України. Було опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%, проте можливі додаткові систематичні відхилення через наслідки російської агресії.