Українці вже третій рік живуть в стані високого стресу через повномасштабну війну. Сирени та вибухи точно не додають впевненості у власному майбутньому, а новини України постійно нагадують – ворог продовжує активні дії на різних напрямках фронту.
Деякі, вже пристосувалися до стану постійної невизначеності, інші ж – шукають способів, як позбутися надокучливих важких думок та нарешті відчути спокій. Якщо ви часто відчуваєте занепокоєність, яка сильно впливає на ваш загальний емоційний та фізичний стан, пропонуємо для початку розібратися – як виявити тривогу в собі.
- Ви часто відчуваєте страх. При чому з’являється це відчуття не в ті моменти, коли життю чи здоров’ю дійсно щось загрожує, а у фоновому режимі.
- Вас почало дратувати оточення рідних, друзів та колег по роботі. Зазвичай, це не пов’язано з тим, що ці люди роблять щось не так, якби вам хотілося, а напруга виникає просто від присутності інших людей у вашому колі.
- Мучитесь від головного болю та постійної фізичної втоми, особливо це може проявлятися у вранішній та у вечірній час.
- Вам стало значно складніше засинати та прокидатися вранці.
Якщо знайшли ці ознаки в себе – варто діяти. В першу чергу, з’ясуйте, чи не маєте проблем зі здоров’ям. Адже деякі ендокринні порушення можуть сигналізувати про себе саме таким чином. Якщо після консультації з лікарем очевидних причин для занепокоєння немає, переходьте до роботи з власними думками та почуттями.
Фахівці радять у важкий період для країни більше часу віддавати на дослідження власних думок та почуттів. Якщо ви помічаєте в себе ознаки тривоги, варто дати собі більше турботи та уваги. Найпростіша вправа для подолання тривожності в моменті – дихання діафрагмою з афірмаціями.
Для цього вам потрібно знайти спокійне місце вдома чи на роботі, де не буде сторонніх людей і ви зможете залишитися сам на сам зі своїми думками. Займіть зручну для вас позу, краще сидячі, покладіть одну руку на живіт, іншу – на груди. Подумайте про те, як краще всістися, щоб розслабити м’язи в спині, плечах та ногах. Подумки задайте собі запитання, що ви зараз відчуваєте, що саме вас непокоїть. Скажіть цю причину вголос та додайте: «Я тебе бачу, я тебе чую і я тебе захищу».
Поступово, не силуючи себе наберіть повітря через ніс, залишивши при цьому груди непорушними, а живіт навпаки – надуйте. Затамуйте подих на 1-2 секунди та видихніть повітря так, наче намагаєтеся «здути» живіт, допомагаючи собі рукою, яка лежить на животі. Повторіть цю вправу тричі. Таким чином, ви зможете заспокоїти вашу нервову систему та стабілізувати стан.
Намагайтеся стати для себе добрим другом, адже тільки ви знаєте себе найкраще. У разі, якщо прості техніки позбавлення від тривоги не допомагають, проконсультуйтеся з психологом.