Сьогодні, 2 лютого, в Україні і в низці інших країн світу відзначають щорічне свято - День бабака.
За традицією, в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї номи, і за його поведінкою можна передбачити погоду на найближчі місяці.
Історія виникнення цього свята сягає в далекі часу, коли 2 лютого за Григоріанським календарем християни стали відзначати Стрітення Господнє.
Уже тоді предки вважали цей день відповідальним за характер майбутньої погоди.
Традиція перекладати передбачення погоди на звірів з'явилася ще в Стародавньому Римі, де щорічно 2 лютого відзначався День їжака. Римляни в цей день дивилися на поведінку розбудженого після сплячки їжака.
Вважається, що жителі Західної Європи зберегли цю традицію і перенесли її в США, однак там їжаки не водилися, тому роль чотирилапого синоптика перейшла до бабака.
Щорічно жителі США дивилися на поведінку бабака. Якщо день, коли бабак виходить з норки, похмурий і тварина, не бачачи своєї тіні, йде спокійно - значить зима скоро закінчиться, а весна буде рання. Якщо ж у цей день сонячна погода - бабак бачить тінь і повертається - зима триватиме ще шість тижнів.
Центр американської традиції передрікання погоди за допомогою бабака — штат Пенсильванія. Саме там ще у 1841 році описали пробудження гризуна та його прогноз. Пізніше події надавали все більшого значення: писали новини про його віщування, збирали охочих подивитися на бабака, влаштовували фестивалі. Саме на такий фестиваль їде Філ Коннорс — головний герой фільму “День Бабака” з Біллом Мюрреєм.
Саме після того, як фільм “День бабака” став культовим, традиція звертатися за прогнозом погоди до тварини з’явилася і в Україні.