США готові знизити мита для близько 60 країн, якщо ті скоротять торгівлю з Китайською Народною Республікою (КНР, Китай). Крім того, Вашингтон закликає партнерів стримувати промисловий розвиток Пекіна.
У Китаї вже заявили про готовність вжити контрзаходів у відповідь. Подробиці про розвиток торгового протистояння з’ясовував телеканал FREEДOM.
Китай застеріг країни від укладення торговельних угод зі США, здатних завдати шкоди Пекіну. У Міністерстві торгівлі КНР йдеться про те, що Китай поважає право держав самостійно вирішувати суперечки з Вашингтоном, але готовий жорстко реагувати в разі загрози своїм національним інтересам. Як повідомляє Bloomberg, США вимагають від країн, на які раніше Вашингтон наклав тарифи, скоротити обсяги торгівлі з Китаєм і сприяти обмеженню його економічного впливу. Крім того, за даними агентства, економічні радники президента США Дональда Трампа розглядають можливість введення так званих вторинних мит проти країн, що підтримують тісні зв’язки з Пекіном.
“Китай поважає прагнення всіх сторін врегулювати свої економічні та торговельні розбіжності зі Сполученими Штатами шляхом консультацій на рівних умовах. Зокрема, Китай рішуче виступає проти того, щоб будь-яка сторона укладала угоди коштом Китаю. Якщо така ситуація виникне, Китай ніколи не змириться з нею і вживе рішучих заходів у відповідь. Китай сповнений рішучості та здатний захистити свої права та інтереси”, — попередили в Міністерстві торгівлі Китаю.
2 квітня 2025 року президент США Дональд Трамп запровадив мита на імпорт із понад 180 країн. За його словами, ці заходи покликані захистити американську економіку. Щодо Китаю тариф становив 34%, проте Пекін відповів дзеркальними заходами, і торговельне протистояння швидко загострилося. Наразі мита США на китайську продукцію сягнули 145%, а Китай, своєю чергою, обклав американські товари тарифами у 125%. Через загострення торгової війни між сторонами ціни на золото підскочили до рекордного рівня. Ослаблення долара ще більше посилило це зростання.
“Існує три внутрішні ризики. Перший — це неминуче зростання інфляції. Саме американські споживачі несуть тягар тарифів. Другий — фінансові ринки. Вони тільки починають повною мірою усвідомлювати той руйнівний вплив, який тарифи чинять на їхні бізнес-моделі. Саме тому ми спостерігаємо деякі зміни або затримки в окремих категоріях тарифів. Третій — це ринок облігацій, тому що така нестабільна тарифна політика змушує світ втрачати довіру до долара США і надійності американських скарбничих зобов’язань”, — пояснив аналітик фінансових ринків Деріл Гуппі.
Глава Білого дому Дональд Трамп наполягає на особистій зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном для врегулювання тарифних суперечок між країнами. Однак, як повідомляє Politico, це заважає іншим дипломатичним зусиллям з подолання торговельної війни. Американський Сенат досі не затвердив кандидатуру посла в Китаї, Білий дім не звертався до китайського посольства для початку офіційних переговорів, а сам Трамп не призначив відповідального за їх проведення. У Пекіні з обережністю сприймають ініціативу американського лідера, побоюючись втрати тактичної переваги — особливо якщо Трамп перетворить зустріч на публічне видовище, резюмує Politico. У такій ситуації Китаю залишається лише дзеркально відповідати на дії США в питанні тарифів і різних обмежень.
“Згідно з відповідними положеннями закону КНР про боротьбу з іноземними санкціями, Китай вирішив запровадити санкції проти американських конгресменів, чиновників і керівників неурядових організацій, які погано поводяться з питань, пов’язаних із Гонконгом”, — заявив представник Міністерства закордонних справ КНР Лінь Цзянь.
І поки розв’язки в торговельній війні США та Китаю не видно, американський лідер Дональд Трамп у своїй соціальній мережі Truth Social оголосив про вимогу до країн, які хочуть позбутися тарифів на імпорт продукції. Як він зазначив, найлегший шлях — приїхати в Америку і починати тут будувати.
“Зараз весь світ намагається зрозуміти, як поводитися, і спостерігає за ситуацією: США заявляють, що Китай готовий до діалогу, але КНР поки що відповідає дзеркально на дії американської сторони. Багато інших країн стежать за реакцією Китаю і намагаються визначити свою позицію в цій торговельній війні. Поки що в мене не складається враження, що всі однозначно підтримують США — принаймні, багато хто бере час на роздуми”, — прокоментував ситуацію кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
Та все ж є вже країни, які заявили про готовність підписати торговельну угоду з американською адміністрацією. Це, зокрема, Угорщина, а також Японія.