Загальновідомо, що рання діагностика раку значно підвищує шанси на успіх лікування. Однак у намаганнях виявити у себе рак можна перестаратися. Видання «Лайфхакер» розповідає, чого не слід робити, намагаючись виявити у себе рак на ранніх стадіях.
Ставити собі діагноз. Прочитати у Вікіпедії список симптомів абсолютно нормально. Але після такого пошуку не можна робити висновків. Наше завдання — помітити тривожні ознаки. А діагноз нехай ставлять спеціалісти після обстежень та аналізів.
Здавати кров на онкомаркери. Ці аналізи потрібні пацієнтам, у яких діагноз уже підтвердився, тому що у здорових людей результат може бути хибнопозитивним. Наприклад, через запальний процес. За допомогою онкомаркерів відстежують динаміку лікування. І тому дослідження повторюють, а результати порівнюють. Одноразовий аналіз не дасть корисної інформації.
Проводити МРТ, УЗД та інші обстеження, якщо немає приводу. Недаремно всі діагностичні процедури призначають лише після того, як з'явилися симптоми. Дослідити здорову людину без скарг безглуздо: лікар просто не знає, на що дивитись. А вивчати кожен квадратний сантиметр нутрощів неефективно, оскільки високий ризик пропустити щось небезпечне. Або знайти неважливе та почати посилено це лікувати.
Не шукайте захворювання там, де його нема. Рак дійсно краще виявляти на ранніх стадіях, але головне — не перестаратися у пошуках.