Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні в п’ятницю, 22 липня, прокоментував підписання угоди щодо розблокування чорноморського експорту українського зерна.
Глава держави нагадав, що країна-агресор Росія з першого дня повномасштабного вторгнення робила все, щоб не просто закрити Україні доступ до моря, а знищити потенціал експорту нашої країни — портову інфраструктуру, залізницю, склади та елеватори.
«Ми цього не дозволили. І зараз не тільки можемо відновити роботу наших портів на Чорному морі, але й зберігаємо для них потрібний захист. Це відпрацьовано з нашими військовими і з нашою розвідкою. Військові запевнили мене у стовідсотковому контролі підходів до наших портів… Текст підписаного сьогодні документа опублікований, і кожен може ознайомитися з його пунктами. Вони цілком відповідають інтересам України», - наголосив Зеленський.
Президент сказав, що на експорт піде близько 20 млн тонн торішнього врожаю зернових, також можна буде реалізувати цьогорічний врожай. Зараз Україна має зерна приблизно на 10 мільярдів доларів.
«Нарешті є шанс знизити гостроту продовольчої кризи, яку спровокувала Росія. Є шанс не допустити глобальної катастрофи — голоду, який міг призвести до політичного хаосу в багатьох країнах світу, зокрема в країнах, які нам допомагають», — додав він.
22 липня Україна підписала договір із Туреччиною та ООН про розблокування експорту українського зерна через порти в Чорному морі. Дзеркальний договір із Туреччиною та ООН підписала Росія.
Угода стосується експорту з українських портів Одеса, Чорноморськ і Південний. Контроль за портами залишиться за українською стороною; жодні судна, крім тих, які забезпечуватимуть експорт зерна і пов'язаної продукції, не зможуть увійти в порти.
У Туреччині буде створено інспекційні групи з представників усіх сторін, які перевірятимуть вантажі та персонал. Інспекцію проводитимуть лише в гаванях, на вході та виході з Турецької протоки.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що рух суден в українські порти зможуть поновити найближчими днями.
Основний мінус угоди про зерно - Росія не відводить військові кораблі - Марія Золкіна