«Не виходь з дому з мокрою головою, інакше застудишся», — говорили наші мами та бабусі. Але чи мали вони рацію?
Інфікування неможливе
На думку фахівців, застудися на холодному повітрі з вологим волоссям непросто. Річ у тому, що респіраторні віруси, які викликають застуду, грип або COVID-19, передаються повітряно-краплинним шляхом, в основному при кашлі та чханні. Вологе волосся не робить людину більш сприйнятливою до атаки вірусів.
- Ви застудитеся лише, якщо контактуєте з носієм вірусів, — каже лікар-інфекціоніст Університету Східної Англії Пол Хантер, пише Dailymail.
Знаходження на вулиці з мокрим волоссям не зробить людину хворою. Застуда виникає через те, що в холодну пору року ми більше часу проводимо в приміщеннях, що погано провітрюються, з іншими людьми. І це — ідеальні умови для розвитку вірусів. Однак немає жодного зв'язку між вологим волоссям і захворюваністю на грип або застуду.
Якщо імунітет послаблює
У 2005 році професор Рон Еклс з Центру застуди Кардіффського університету (Великобританія) припустив, що замерзлі люди можуть бути більш сприйнятливими до інфекції, коли вони вступають у контакт з вірусом. Він провів дослідження за участю 180 здорових людей. Половина добровольців сиділа ногами в холодній воді протягом 20 хвилин, а решта — залишалися у взутті та шкарпетках. Виявилося, що у перших протягом чотирьох-п'яти днів після експерименту симптоми застуди розвивалися на 10% частіше, ніж у тих, хто залишався у шкарпетках та взутті.
Еклс стверджує, що більшість людей є носіями мікробів, які можуть спричинити симптоми грипу, застуди. Ці патогени розташовані в задній частині носа та горла. Дослідник припускає, що охолодження організму викликає звуження кровоносних судин у носі та на деякий час послаблює імунітет, що активізує віруси та викликає симптоми інфекції.
- Якщо ви вже маєте вірус, то за певних обставин він може викликати застуду, — стверджує Рон Еклс, передає Radio ZET.
Згідно з дослідженням вчених Університету Махідол (Таїланд), імунна система слабшає, коли стає холодніше. Фахівці вважають, що сухе повітря може ускладнити боротьбу імунітету зі шкідливими вірусами. Це зумовлено тим, що він виробляє менше інтерферонів — білків, відповідальних за зупинку патогенних вторгнень.