Коронарні судини, тобто артерії, живлять серце.
Вони пролягають глибоко й мають відносно невеликий діаметр.
Їх не можливо побачити ні на УЗД, ні на звичайному рентгені.
Діагноз атеросклероз коронарних судин також не можна поставити і по кардіограмі.
Яким же чином можна виявити бляшки в судинах?
– Для цього існують проби з фізичним навантаженням і коронографія. До проб з фізичним навантаженням належать велоергометрія та тредміл тест, розказала лікарка-кардіолог Анна Солощенко.
Велоергометрія – це тестування на спеціальному велотренажері, а тредміл тест – на біговій доріжці.
Ці обстеження можуть вказати на наявність бляшки в судинах серця з точністю до 95%.
Як проходять проби з фізичним навантаженням? Пацієнт крутить педалі або йде по біговій доріжці, паралельно йому постійно реєструють ЕКГ та виміряють тиск.
– Ми бачимо реакцію організму на фізичне навантаження, його тиск, пульс та ЕКГ. Навантаження періодично зростає (зазвичай в три-чотири етапи). Електрокардіограма під час обстеження записується постійно і в режимі реального часу оцінюється лікарем.
Коли серце сягає потрібної частоти серцевих скорочень, а ЕКГ не виявляє специфічних змін, що свідчать про кисневе голодування, то з ймовірністю 90% можна виключити наявність бляшок в судинах серця. Це зветься негативною пробою на ішемічну хворобу серця (ІХС).
Завдяки цьому методу лікарі отримують такі дані: є у пацієнта ІХС або ні. За позитивної проби ймовірність наявності бляшок в судинах серця дуже висока, що потребує нагляду лікаря, прийому кардіологічного аспірину та статинів, а іноді – проведення коронографії.
Бляшки на стінках судин можуть спричинити інфаркт.
Реакція артеріального тиску на навантаження теж може бути нормальною чи зміненою за гіпертонічним або дистонічним типом.
У нормі артеріальний тиск при навантаженні підвищується помірно.
Реакція по гіпертонічному типу виражається в надмірному підвищенні тиску.
Часто трапляється і дистонічна реакція тиску на фізичне навантаження, коли верхній тиск йде вгору, а нижній – знижується.
Така реакція буває у людей, які не звикли до навантажень, ведуть малорухливий спосіб життя, детренованих.
В такому разі кардіолог рекомендуватиме спеціальний режим тренувань, з поступовим зростанням навантажень під контролем пульсометра.
Інформація про те, як пульс реагує на навантаження, особливо важлива для тих людей, які працюють з високим фізичним навантаженням (спортсмени, військові, робітники).
Також важливо проводити пробу з фізичним навантаженням тим, хто регулярно та інтенсивно займається в спортзалі.
Для інших пацієнтів цей показник лише зайвий раз акцентує, наскільки важливі регулярні фізичні навантаження.