Вживання в їжу перцю чилі допомагає зменшити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, що свідчить дослідження корейських учених.
У ході дослідження учасники віком від 18 років включали до раціону перець або його похідні на період від чотирьох до 12 тижнів.
З’ясувалося, що речовина Capsicum annuum, яка міститься в перці, знижує ризик розвитку метаболічного синдрому, який є комплексом порушень обміну речовин і є передумовою для розвитку хвороб серця та діабету другого типу. Речовина допомагає зменшити рівень холестерину в організмі і має яскраво виражений антиоксидантний ефект.
Крім того, автори з’ясували, що перець може сприяти нормалізації рівня цукру в організмі шляхом зменшення запалення. Тим не менш, вчені попередили, що ця корисна властивість продукту ще має бути підтверджена додатковими клінічними випробуваннями .
Регулярне вживання курячих яєць значно підвищує ризик розвитку діабету другого типу.
Такого висновку дійшли фахівці Китайського медичного університету спільно з колегами з Університету Південної Австралії та Катарського університету. Відповідне дослідження опубліковано у журналі British Journal of Nutrition.
Так, вчені вивчили дані про дієту 8545 осіб, зібрані з 1991 до 2009 року. З’ясувалося, що включення до раціону в середньому більше 38 г яєць на день збільшує ризик діабету приблизно на 25%. У тих, хто щодня вживав понад 50 г продукту (одне яйце), ризик зростав на 60%.
Нове дослідження американських учених показало, що для жінок збільшення жиру на животі на кожні 10 сантиметрів підвищує ризик смерті від будь-якої хвороби на 8%. Для чоловіків подібне зростання талії збільшує цю небезпеку на 12%.
Отримані дані свідчать, що черевний жир, часто званий «пивним животом» більше пов’язані з хронічними захворюваннями, ніж із загальної оцінкою ожиріння.