Дієтолог Світлана Фус розповіла, чому зелені овочі такі цінні і скільки разів на день їх потрібно вживати. Пропонуємо дізнатися корисні поради у нашому матеріалі.
Що робить овочі зеленими
За колір овочів і фруктів відповідають конкретні сполуки. Саме хлорофіл, пігмент в клітинах рослин, надає їм унікальний зелений колір. Як запевняє дієтолог, ще зі школи багато хто пам’ятає про те, що за участю хлорофілу відбувається фотосинтез.
Хлорофіл впливає не тільки на колір листя, але й діє позитивно на здоров'я людини. За хімічною будовою формула гемоглобіну (речовини, яка забарвлює нашу кров в червоний колір), практично дорівнює формулі хлорофілу. Відмінність лише в тому, що в центрі молекули гемоглобіну розташовані атоми заліза, а в центрі хлорофілу – атоми магнію.
У чому цінність зелених овочів
Зелені овочі та фрукти завдяки хлорофілу мають протизапальні властивості. Світлана Фус на своїй сторінці у Facebook розповіла про основні корисні властивості овочів зеленого кольору, а саме:
- хлорофіл зміцнює імунну функцію організму, прискорює фагоцитоз
- має антибактеріальну дію
- запобігає росту патогенних анаеробних бактерій і грибів у кишечнику
- зміцнює клітинні мембрани, сприяє формуванню сполучних тканин
- регулює артеріальний тиск
Крім хлорофілу, в зелених овочах цінні для здоров'я фолієва кислота (вітамін В9), вітамін К, каротиноїди (бета-каротин і лютеїн) і клітковина. Також у них присутній кальцій, важливий мінерал для опорно-рухового апарату.
Як отримати більше користі від овочів
Якщо ви хочете отримати водорозчинні вітаміни із зелених овочів, краще вживати їх у свіжому вигляді, адже при термічній обробці вони частково руйнуються. На вміст жиророзчинних вітамінів, таких як E і K, висока температура впливає менше.
Краще засвоюються жиророзчинні вітаміни при наявності в страві жиру. Щоб максимально зберегти весь спектр вітамінів, готуйте овочі на пару або варіть їх недовго. Включайте в раціон різноманітні овочі щодня, у тому числі городину зеленого кольору - листя салату, шпинат, капусту, броколі, цибулю порей, листя буряка, кріп, петрушку.