Багато українців через значне зниження доходів і ріст цін на продукти намагаються максимально забезпечити себе овочами в теплу пору року, вирощуючи їх на городі або в горщиках і контейнерах на балконі.
Однак усі старання можуть бути затьмарені несприятливими погодними умовами, наприклад затяжними дощами, через які на листі огірків з'являються білі плями.
Борошниста роса проявляється округлими білуватими плямами на листі. Через кілька днів білий наліт розпливається на всю листову пластину, при цьому листочки стають трохи хвилястим. Вже за тиждень вони можуть засохнути і опасти. Чим більше листя уражено, тим гірше почувається вся рослина з плодами. Огірки не наберуть маси і будуть зовсім несмачними.
Якими народними засобами можна обробити огірки від борошнистої роси?
Настій цибулиння або кропиви
Для запобігання розвитку грибкових захворювань можна використовувати настої цибулиння чи кропиви. Беремо 200 г лушпиння або кропиви, заливаємо 2 л окропу. Залишаємо настоюватися доти, поки вода не охолоне. Потім доводимо водою до об'єму 10 л. Через три дні настоянка почне бродити, тоді можна обприскувати грядки. Такі настої мають гарний протигрибковий ефект.
Бордоська рідина
Бордоська рідина – найсильніший народний засіб від борошнистої роси. Цим розчином обприскуємо один раз на тиждень при появі перших плям. На 10 л води беремо 100 г негашеного вапна та 100 г мідного купоросу.
Сироватка та йод
У 9 л води виливаємо 1 л молочної сироватки, додаємо 3 краплі йоду. Цього може бути достатньо, щоб молочна плівка захистила листя, посилила імунітет, а йод знищив спори.
У сироватку можна додати не йод, а мідний купорос (7 л сироватки + 3 л води + 1 ч. л. купоросу). Цим розчином обробляємо огірки двічі з перервою 10 днів.
Марганцівка
Готуємо блідо-рожевий розчин (3 г на 10 л води) та обприскуємо огірки. Така обробка тричі за 10 днів може стати достатньою профілактикою від борошнистої роси та пероноспорозу, якщо попереднього сезону не було помічено ознак хвороби.