Певний час було дуже модно говорити: "Я не в ресурсі". Якоїсь миті ця фраза перестала мати глибокий сенс, адже її використовували занадто часто і не завжди доречно.
Але сьогодні, коли наша країна переживає важкі часи, вона набула особливого сенсу. Українці щодня намагаються наблизити перемогу: волонтерять, водночас працюють, займаються родиною, намагаються розвиватися і десь там між цими всіма справами іноді відпочивають. Але ж ресурсів на все часто зовсім не вистачає.
Багато запитань щодо ресурсності, розподілу фізичних та моральних сил ми поставили health-експертці з медичною освітою, фітнес-тренерці Уляні Вернер. За її словами, головне — це навчитися розподіляти свої ресурси, дотримуватися певного графіка та дослухатися до свого організму.
Що таке ресурсність і як зрозуміти, що запаси сил вичерпуються?
Я вважаю, що поняття ресурсу для кожного індивідуальне. Хтось може місяцями працювати без вихідних та почуватися добре, а для когось відпочинок вкрай необхідний. Коли людина каже: "Я не в ресурсі", вона зазвичай має на увазі, що наразі їй бракує енергії, мотивації або часу для того, щоб виконати певне завдання або досягти мети. Це може відбуватися з різних причин — втома, перевантаження, стрес або недостатній запас енергії.
Ти можеш відстежувати свій стан за кількома критеріями, які зустрічаються найчастіше у людей, які "вичерпали ресурс". Наприклад, фізична та емоційна втома — людина почувається виснаженою та втрачає інтерес до речей, що раніше приносили задоволення та мотивацію; низька продуктивність — нездатність виконувати рутинні справи, які раніше легко виконувалися; на роботі може з'явитися стан "загальмовування" різних завдань, людина не може зосереджуватися на різних деталях; недостатність часу — виникає відчуття постійної його нестачі на всі заплановані справи.
Кожна людина відчуває все індивідуально. У когось можуть спостерігатися кілька компонентів, у когось — одразу всі. Головне — вчасно звернути на це увагу, не боятися просити про підтримку близьких та за необхідності звернутися до психолога.
Як будувати своє життя у великому місті, поєднуючи роботу, стосунки та власний розвиток?
Це насправді дуже складно. Сучасний темп життя змушує нас постійно кудись бігти. Іноді здається, що всі навколо невгамовно розвиваються, беруть по кілька додаткових проєктів, не забувають про навчання та встигають забігти ввечері на йогу. Важливо розуміти, що картина ідеальності, яку іноді нам транслюють люди, буває не такою, як нам здається збоку.
Для якісного, яскравого, цікавого життя потрібно чітко розставляти пріоритети. Створи гнучкий графік або розклад, який включає час для роботи, відпочинку та спорту. Дотримуйся його і намагайся забезпечити регулярність, щоб це стало звичкою. Навчися говорити "ні", коли доручають додаткову роботу або коли запрошують на події, що можуть заважати твоєму балансу.
Уляна Вернер радить віднайти свої способи комбінувати роботу та відпочинок:
- прогулюйся під час обідньої перерви або використовуй вечірній час для читання професійної літератури;
- знайди фізичну активність, яка приносить тобі задоволення, і додай її в регулярний графік. Спорт допомагає зняти стрес, відновити енергію і поліпшити настрій.
Пам'ятай, що життя — це постійні зміни, тож важливо бути гнучким та адаптуватися до нових обставин. Прийми той факт, що не завжди все буде ідеально, навчися відпускати ситуації, які не залежать від тебе.
Що може допомогти збадьоритись та відновити ресурси?
Психологічне та фізичне здоров'я тісно пов'язані одне з одним. Ми не можемо сконцентруватись на чомусь одному та повністю забути про інше. Ресурс людини залежить не лише від фізичних вправ, а й від загального підходу до життя, в тому числі від харчування, режиму сну та психологічного стану. Намагайся дотримуватись збалансованого раціону з багатофункціональними продуктами, які дають енергію, — овочі, фрукти, цілозернові продукти, білок та здорові жири. Уникай переїдання "важкою" їжею з великою кількістю ненасичених та трансжирів, особливо ввечері.
Створи ритуали перед сном, щоб допомогти організму заспокоїтись, наприклад, медитацію або читання книги. Намагайся спати протягом 7-9 годин за ніч — все залежить від індивідуальної потреби у сні. Потурбуйся про регулярну фізичну активність, яка приносить задоволення: ходьба, велосипед, танці, йога, плавання тощо. Створи розумний режим тренувань, щоб уникнути перевтоми та травм.
Потрібно віднаходити способи висловлювати свої емоції, спілкуючись із друзями чи психологом, якщо у цьому є потреба. Постарайся бути більш ефективним, визначаючи пріоритетні завдання і зосереджуючись на них.
Чи інсує загальна формула відпочинку для відновлення ресурсів?
Кожна людина може мати індивідуальні потреби відпочинку, тому немає одного правильного розкладу для всіх. Однак зазвичай відпочинок повинен бути регулярним і частим. Для деяких людей короткі перерви під час робочого дня можуть допомогти збадьоритись і підтримувати продуктивність. Можна трохи прогулятись або просто декілька хвилин поспілкуватись із колегами.
Але крім коротких перерв також варто регулярно відпочивати більш тривалий період. Кілька вихідних або відпустка дозволять повністю відновитись.
Важливо слухати своє тіло і звертати увагу на психічний стан. Якщо ти відчуваєш втому, стрес або виснаження, то не відкладай відпочинок на потім. Давай собі можливість регулярно перезаряджатися і зберігати баланс, щоб бути більш продуктивним, здоровим, а значить — щасливим.
Які шкідливі звички забирають моральні та фізичні ресурси?
Я б сказала навіть, що це не шкідливі звички, а спосіб життя деяких людей. Недостатня кількість сну або його погана якість призводить до виснаження, погіршення когнітивних функцій, низької ефективності та погіршення настрою.
Також постійне переїдання, споживання продуктів з високим вмістом ненасичених та трансжирів, неправильний розподіл харчування протягом дня призводить до збільшення ваги, втоми та погіршення здоров'я загалом.
Довгі періоди сидіння без достатньої фізичної активності можуть спричинити слабкість м'язів, збільшити ризик хвороб серця, ожиріння і погіршення настрою. Недисциплінованість і нездатність до організації часу призводять до невиконання завдань, посилення стресу та втрати ефективності. Відсутність часу для розваг, хобі та відпочинку погіршує настрій та підвищує рівень стресу.
Чим погане зависання у "нересурсному" стані?
Зависання у "нересурсному" стані може негативно впливати на фізичне та психологічне здоров'я людини та призводити до різних проблем. Наприклад, викликати виснаження, коли бракує енергії, мотивації та зосередженості для виконання навіть звичайних щоденних справ. Відсутність ресурсів також впливає на зниження продуктивності на роботі, здатності розподіляти час ефективно.
Постійний "нересурсний" стан веде за собою погіршення фізичного здоров'я, оскільки людина може не надавати належного значення харчуванню, фізичній активності та відпочинку. Також людина може відчувати ізольованість, через це погіршуються взаємини з родиною, друзями та колегами.
Які корисні звички допоможуть бути в ресурсі?
Підсумуймо. Щоб бути в ресурсі й постійно відчувати приплив енергії, тобі треба дотримуватися досить простих правил:
- намагайся створити регулярний розклад сну, лягати та прокидатися в один і той же час;
- у твоєму графіку має бути регулярна фізична активність — будь-яка, що приносить задоволення;
- навчись проживати стресові ситуації: використовуй медитацію, глибоке дихання або інші техніки релаксації;
- визначай свої цілі, розподіляй час і ресурси для досягнення мети, дотримуйся розкладу і планування;
- обмеж час, проведений перед екранами, зокрема перед сном. Вимикай смартфон і комп'ютер на деякий час.
І наостанок хочу підкреслити: постійно запитуй себе, як почуваєшся; підмічай, як реагуєш на різні ситуації; звертай увагу на свої емоції та потреби й не нехтуй ними.